ՇԿՀԱ ՖՈՒՆԿՑԻՈՆԱԼ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ
Սույն թվականի փետրվարի 19-ից 22-ը Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) «Կատարելության կուրս» ոլորտային նախաձեռնության իրականացման շրջանակներում կայացել է ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի ֆունկցիոնալ փորձագետների հերթական այցը Հայկակական ԱԷԿ: Այս նախաձեռնությունն ընկած է ՇԿՀ ասոցիացիայի կողմից իրականացվող «Միասնություն» ռազմավարության հիմքում, որն ուղղված է ասոցիացիայի անդամ-կազմակերպությունների՝ ԱԷԿ-ների անվտանգության և հուսալիության բարձրացման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքին:
ՀԱԷԿ-ը հանդիսանում է առաջին ատոմակայանը, որը ներգրավվել է «Կատարելության կուրս» ոլորտային նախաձեռնության իրականացման գործում 2020 թվականից: Ի լրումն թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում սարքավորումների արդիականացման, ինչպես նաև անվտանգության բարձրացման նպատակով իրականացվող մեծ նախագծերի՝ կայանի անձնակազմն ակտիվորեն օգտագործում է ՇԿՀԱ կազմակերպության հնարավորությունները արտադրական գործունեության կատարելագործման համար:
Այս այցը վերջին երկու տարվա ընթացքում ֆունկցիոնալ փորձագետների թվով երրորդ այցն է: Նմանօրինակ այցելությունները ԱԷԿ-ներ հանդիսանում են «Կատարելագործված մոնիտորինգ» գործընթացի տարրերից մեկը՝ որպես ՇԿՀ ասոցիացիայի ոլորտային ռազմավարական գործունեության ուղղություն: Կատարելագործման մոնիտորինգի գործընթացն անմիջականորեն հանդիսանում է արտադրական ոլորտներում բացասական միտումների՝ ժամանակին հայտնաբերման եղանակներից մեկը: Այն թույլ է տալիս ՇԿՀ կազմակերպության և կայանի անձնակազմի միջև փորձի փոխանակման ճանապարհով աջակցություն ցուցաբերել ատոմակայանին:
Այցի արդյունքներից ելնելով՝ փորձագետների խումբն ընդգծել է ատոմակայանի արտադրական գործունեության հիմնական ոլորտներում կատարելագործման գործընթացների հետ կապված դրական դինամիկան: Փորձագետների թիմի կողմից նշված կարևոր հանգամանքներից մեկը հանդիսանում է այն, որ ՀԱԷԿ-ի անձնակազմն ակտիվորեն և ճշտորեն կիրառում է մարդկային գործոնի ազդեցությամբ պայմանավորված պատահարների կանխման գործիքները:
Հանդիպման ավարտին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը կարևորել է ասոցիացիայի անդամ հանդիսացող կայանների «բաց» գործունեությունը: Նման մոտեցումը թույլ է տալիս օպերատիվորեն փոխանակվել շահագործման փորձի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ՝ ոլորտի պատահարներին ժամանակին արձագանքելու և դրանք կանխարգելելու նպատակով: Հայկական ԱԷԿ-ը միշտ բաց է եղել ՇԿՀ կազմակերպության համար, և նման մոտեցումը թույլ է տվել կայանին ակտիվորեն օգտագործել միջազգային տեղեկատվական ռեսուրսները ՀԱԷԿ-ի արտադրական գործունեության կատարելագործման և անվտանգության բարձրացման նպատակով:

ВИЗИТ ФУНКЦИОНАЛЬНЫХ ЭКСПЕРТОВ ВАО АЭС НА АРМЯНСКУЮ АЭС
С 19 по 22 февраля с/г на площадке Армянской АЭС прошел очередной визит функциональных экспертов Московского центра ВАО АЭС (ВАО АЭС-МЦ) в рамках реализации отраслевой инициативы ВАО АЭС «Курс на совершенство». Данная инициатива лежит в основе реализуемой стратегии ВАО АЭС «Единство», которая нацелена на совместную работу среди организаций-членов ВАО АЭС по повышению безопасности и надёжности АЭС.
Армянская АЭС является первой АЭС в ВАО АЭС-МЦ, которая была вовлечена в реализацию отраслевой инициативы «Курс на совершенство», начиная с 2020 года. В дополнение к реализации крупных проектов по модернизации оборудования АЭС по программе продления срока эксплуатации, реализации проектов по повышению безопасности, персонал станции активно использует возможности организации ВАО АЭС для совершенствования производственной деятельности.
Данный визит функциональных экспертов является третьим за последние два года. Такие посещения площадок АЭС являются одним из элементов процесса «Улучшенный мониторинг» (УМ), как направление деятельности отраслевой стратегии ВАО АЭС. Непосредственный процесс УМ является одним из способов своевременного выявления негативных тенденций в производственных областях. Он позволяет оказывать поддержку станции путем обмена опытом между внешними экспертами ВАО АЭС и персоналом станции.
По итогам визита команда отметила положительную динамику, связанную с процессами совершенствования в ключевых областях производственной деятельности станции. Одним из важных моментов, отмеченных командой экспертов, является то, что персонал станции активно и корректно использует инструменты предотвращения событий из-за влияния человеческого фактора.
В заключение встречи генеральный директор ЗАО "ААЭК" Мартиросян Э.А. подчеркнул важность открытости станций, которые являются членами ВАО АЭС. Такой подход позволяет оперативно обмениваться информацией по опыту эксплуатации для своевременного реагирования и предотвращения событий в отрасли. Армянская АЭС всегда была открыта для ВАО АЭС, и подобный подход позволил станции активно использовать международные информационные ресурсы для повышения безопасности и совершенствования производственной деятельности АЭС.