ՇԿՀԱ ԳՈՐԾԱԴԻՐ ՏՆՕՐԵՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Սույն թվականի հունիսի 14-ին ք. Երևանում կայացել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոնի (ՇԿՀԱ ՄԿ) Կառավարիչների խորհրդի նախագահ Է. Մարտիրոսյանի և ՇԿՀԱ գործադիր տնօրեն Ն. Չիգուսայի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը, որին մասնակցել է նաև ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրեն Վ. Ակսյոնովը:
Քննարկվել են ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի ատոմակայանների էներգաբլոկների ընթացիկ վիճակի, նոր կառուցվող էներգաբլոկների անդամակցության, ինչպես նաև ստեղծված աշխարհաքաղաքական պայմաններում ատոմակայանների անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
Է. Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի արտադրական գործունեության ներկայիս վիճակը, թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև կայանի գործունեության հեռանկարային ծրագրերը: Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորինս աջակցել ասոցիացիային վերաբերող հարցերի արդյունավետ լուծմանը:
Ն. Չիգուսան, որը մինչ այդ երկար տարիներ ղեկավարել է ՇԿՀԱ Տոկիոյի կենտրոնը, մասնավորապես հետաքրքրվել է սեյսմիկ ազդեցությունների հանդեպ ՀԱԷԿ-ի կայունության առումով ատոմակայանում կուտակված փորձով:
Հայկական ատոմակայանի սեյսմիկ պաշտպանության թեման կարող է հեռանկարային լինել ճապոնացի և հայ մասնագետների համագործակցության և փորձի փոխանակման առումով:

ВИЗИТ ИСПОЛНИТЕЛЬНОГО ДИРЕКТОРА ВАО АЭС В АРМЕНИЮ
14 июня сего года в г. Ереван состоялась встреча генерального директора ЗАО “ААЭК”, председателя Совета управляющих Московского центра ВАО АЭС (ВАО АЭС-МЦ), Э. Мартиросяна с делегацией, возглавляемой исполнительным директором ВАО АЭС Н. Чигусой. Во встрече принял участие также директор ВАО АЭС-МЦ В. Аксенов.
Были обсуждены вопросы, касающиеся текущего состояния энергоблоков атомных станций Московского центра ВАО АЭС, членства вновь сооружаемых блоков, а также безопасности атомных электростанций в создавшейся геополитической ситуации.
Э. Мартиросян представил нынешнее состояние производственной деятельности Армянской АЭС, результаты работ по модернизации и продлению проектного срока эксплуатации энергоблока №2, а также перспективные планы по деятельности станции. Он выразил готовность всячески содействовать эффективному разрешению вопросов, касающихся ассоциации.
Особый интерес у Н. Чигусы, который до этого долгие годы руководил Токийским центром ВАО АЭС, вызвал накопленный на станции опыт в области устойчивости АЭС к сейсмическим воздействиям. Тема сейсмической защиты АЭС могла бы представлять взаимный интерес для сотрудничества и обмена опытом японских и армянских специалистов.