ՇԿՀԱ ԳՈՐԾԱԴԻՐ ՏՆՕՐԵՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Սույն թվականի հունիսի 14-ին ք. Երևանում կայացել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոնի (ՇԿՀԱ ՄԿ) Կառավարիչների խորհրդի նախագահ Է. Մարտիրոսյանի և ՇԿՀԱ գործադիր տնօրեն Ն. Չիգուսայի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը, որին մասնակցել է նաև ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրեն Վ. Ակսյոնովը:
Քննարկվել են ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի ատոմակայանների էներգաբլոկների ընթացիկ վիճակի, նոր կառուցվող էներգաբլոկների անդամակցության, ինչպես նաև ստեղծված աշխարհաքաղաքական պայմաններում ատոմակայանների անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
Է. Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի արտադրական գործունեության ներկայիս վիճակը, թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև կայանի գործունեության հեռանկարային ծրագրերը: Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորինս աջակցել ասոցիացիային վերաբերող հարցերի արդյունավետ լուծմանը:
Ն. Չիգուսան, որը մինչ այդ երկար տարիներ ղեկավարել է ՇԿՀԱ Տոկիոյի կենտրոնը, մասնավորապես հետաքրքրվել է սեյսմիկ ազդեցությունների հանդեպ ՀԱԷԿ-ի կայունության առումով ատոմակայանում կուտակված փորձով:
Հայկական ատոմակայանի սեյսմիկ պաշտպանության թեման կարող է հեռանկարային լինել ճապոնացի և հայ մասնագետների համագործակցության և փորձի փոխանակման առումով:

THE VISIT OF THE WANO CHIEF EXECUTIVE OFFICER TO ARMENIA
On 14 June, 2023 E. Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC, Chairman of the WANO Moscow Centre (WANO MC) Governing Board met in Yerevan with a delegation headed by N. Chigusa, WANO Chief Executive Officer. The meeting was also attended by V. Aksenov, WANO MC Director.
Issues related to the current condition of the units of nuclear power plants of the WANO Moscow Center, the membership of new units under construction, as well as the safety of NPPs in the current geopolitical situation were discussed.
E. Martirosyan presented the current state of the Armenian NPP performance, the results of the activities aimed at Unit 2 modernization and life extension, as well as the long-term plans related to the plant performance. He expressed his willingness to contribute in every possible way to the effective resolution of issues pertaining to the Association.
N. Chigusa, who had previously headed the WANO Tokyo Center for many years, was particularly interested in the experience accumulated at the plant in the field of NPP resistance to seismic impacts. The topic of seismic protection of nuclear power plants might be of mutual interest for cooperation and exchange of experience between Japanese and Armenian specialists.