ՇԿՀԱ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐԱՅԻՆ ՍՏՈՒԳՈՒՄ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 9-ը ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի կողմից իրականացվեց ՀԱԷԿ-ի գործընկերային ստուգում (ԳՍ):
Փորձագետների խումբը ղեկավարում էր Անդրեյ Պրոխոդցևը՝ ՇԿՀԱ ՄԿ «Աջակցության առաքելություններ» ծրագրի ղեկավարը, իսկ թիմում ներգրավված էին ատոմային էներգետիկայի ոլորտի ներկայացուցիչներ աշխարհի 7 երկրներից՝ Բելառուսից, Բուլղարիայից, Իրանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Սլովակիայից, Ֆրանսիայից և Չեխիայից:
Ստուգման նպատակն անվտանգ և հուսալի շահագործման ուղղությամբ կայանի արտադրական գործունեության գնահատումն էր, այդ թվում նաև ԱԷԿ-ի աշխատանքի ուժեղ կողմերի և բարելավման ենթակա ոլորտների հայտնաբերումը՝ համաձայն ՇԿՀԱ «Արտադրական խնդիրները և դրանց լուծման չափանիշները» փաստաթղթի (ԱԽևԼՉ 2019-1):
ԳՍ ընթացքում ավանդաբար անցկացվեցին ՀԱԷԿ-ի աշխատանքի դիտարկումներ, փաստաթղթերի ստուգում և հարցազրույցներ կայանի անձնակազմի հետ, ինչն օգնեց փորձագետներին հասկանալ կայանի արտադրական գործունեության վիճակը: Բացի հիմնական ուղղություններից, կատարվել է նաև SOER հաշվետվությունների վերաբերյալ տրված հանձնարարականների կատարման վիճակի, ինչպես նաև միջուկային անվտանգության կուլտուրայի գնահատում:
Առաքելության եզրափակիչ փուլում որպես ոլորտային խորհրդական աշխատանքներին միացավ АО «Концерн Росатом» ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռամիլ Գալիևը:
Ամփոփիչ հանդիպման ընթացքում փորձագետները ներկայացրին ստուգման արդյունքները, քննարկվեցին հայտնաբերված խնդիրների պատճառներն ու նպաստող գործոնները: ԳՍ թիմի ղեկավարն ընդգծեց, որ աշխատանքն ընթացել է փոխադարձ գործնական տրամադրվածության և համագործակցության բաց մթնոլորտում: Հանդիպման ավարտին Ա. Պրոխոդցևը կայանի ղեկավարությանը փոխանցեց առաքելության նախնական հաշվետվությունը և գործընկերային ստուգման խորհրդանիշ-ցուցանակ:
ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց կատարված աշխատանքի համար և վստահություն հայտնեց, որ ԳՍ արդյունքները կնպաստեն կայանի արտադրական գործունեության բարելավմանը:

ПАРТНЕРСКАЯ ПРОВЕРКА ВАО АЭС НА АРМЯНСКОЙ АЭС
С 25 августа по 09 сентября 2022 г. Московским Центром ВАО АЭС была проведена партнерская проверка (ПП) Армянской АЭС.
Команду экспертов возглавил Андрей Проходцев, руководитель программы «Миссии поддержки» ВАО АЭС-МЦ. В состав команды входили представители атомной отрасли из семи стран мира – Белоруссии, Болгарии, Ирана, Российской Федерации, Словакии, Франции и Чехии.
Задачей партнерской проверки была оценка производственной деятельности станции по повышению уровня безопасной и надёжной эксплуатации, в том числе, определение сильных сторон работы АЭС и областей для улучшения в соответствии с документом ВАО АЭС «Производственные задачи и критерии их выполнения» (ПЗКВ).
В ходе партнёрской проверки традиционно проводились наблюдения за выполнением работ на Армянской АЭС, проверка документации и интервью персонала станции, что помогло экспертам понять состояние производственной деятельности проверяемой станции. Кроме основных направлений, было оценено состояние выполнения рекомендаций по отчетам SOER, а также состояние культуры ядерной безопасности.
На заключительном этапе партнерской проверки в качестве отраслевого советника к работам команды присоединился заместитель директора АО «Концерн Росэнергоатом» Рамиль Галиев.
В ходе заключительного совещания эксперты доложили о результатах проверки, были обсуждены причины и способствующие факторы выявленных проблем. Руководитель команды ПП отметил, что работа протекала в атмосфере открытого взаимодействия и профессионального настроя команды экспертов и партнеров от АЭС. В заключение руководитель команды Андрей Проходцев передал станции предварительный отчёт и памятную табличку о проведенной партнерской проверке.
Руководители Армянской АЭС поблагодарили за качественно выполненную работу и выразили уверенность, что результаты партнерской проверки позволят станции улучшить ее производственную деятельность.