ՇԿՀԱ ՄԿ ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ նոյեմբերի 22-ից 24-ը ՀԱԷԿ-ում անցկացվել է Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի հետ համատեղ կազմակերպված սեմինար՝ "ԱԷԿ-ի ղեկավարների կողմից աշխատատեղերի շրջայցերի ընթացքում կատարվող դիտարկումներ և քոուչինգ" թեմայով: Սեմինարին մասնակցել են ՀԱԷԿ-ի, Սմոլենսկի և Բուշերի ԱԷԿ-ների ավելի քան 30 ղեկավարներ և մասնագետներ:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետի՝ անձնակազմի գծով տեղակալ Հ. Հունանյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է ատոմային ոլորտի համար առաջնորդության զարգացման թեմայի կարևորությունն ու արդիականությունը, ինչպես նաև անձնակազմի մոտ առաջնորդության ներուժի զարգացման համար այնպիսի գործիքի կիրառման անհրաժեշտությունը, ինչպիսին քոուչինգն է: Նշվել է ատոմային կայաններում դիտարկումների արդյունավետ ծրագրի իրականացման կարևորությունը, ինչը թույլ է տալիս ղեկավար-առաջնորդներին համակարգային հիմունքով հայտնաբերել արտադրական գործունեության բարելավման հնարավորություններն ու իրականացնել դրանք:
Մասնակիցները բարձր են գնահատել անցկացված սեմինարը, նշել են քննարկված թեմայի արդիականությունը և անձնակազմի հետ աշխատանքում քոուչինգի ներդրման հեռանկարայնությունը: Սեմինարի 2-րդ օրը արտադրամասերում սարքավորումների մակետների վրա անցկացված գործնական պարապմունքները հնարավորություն են տվել գործնականում կիրառել ձեռք բերած գիտելիքներն ու կատարելագործել դիտարկումների անցկացման մեթոդները և քոուչինգի ձևերը:
«Հրահանգիչների ուսուցում» հայեցակարգի համապատասխան՝ սեմինարի ուսումնական նյութերը տրամադրվել են ՀԱԷԿ-ի ղեկավարներին և մասնագետներին:

JOINT WORKSHOP ORGANIZED BY THE WANO MC AND ANPP
On November 22-24, 2022 a workshop entitled “Managers in the Field”, jointly organized by the World Association of Nuclear Operators (WANO) Moscow Centre in cooperation with the Armenian NPP, was held at the ANPP. More than 30 managers and specialists from the Armenian NPP, Smolensk NPP and Bushehr NPP took part in the workshop.
During the welcoming speech Hunan Hunanyan, ANPP Deputy Chief Engineer on Personnel, stressed out the importance and relevance of the topic of leadership development for the nuclear industry, as well as the need to use such a tool as Coaching to develop leadership abilities among staff. He highlighted the particular importance of implementation of an effective «Managers in the Field» program, which allows the plant leaders to identify possibilities of improving performance and to use these possibilities on a systematic basis.
The participants highly appreciated the conducted workshop, pointed out the relevance of the topic and high potential of such a tool like Coaching. The practical work, performed at functional mock-ups in the ANPP departments on the second day of the workshop, allowed the participants to apply the obtained knowledge practically and to work through the observation and coaching methods.
In accordance with the “Train the Trainers” concept the training materials of the workshop were provided to the ANPP management and specialists.