ՇԿՀԱ ՄԿ ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ նոյեմբերի 22-ից 24-ը ՀԱԷԿ-ում անցկացվել է Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի հետ համատեղ կազմակերպված սեմինար՝ "ԱԷԿ-ի ղեկավարների կողմից աշխատատեղերի շրջայցերի ընթացքում կատարվող դիտարկումներ և քոուչինգ" թեմայով: Սեմինարին մասնակցել են ՀԱԷԿ-ի, Սմոլենսկի և Բուշերի ԱԷԿ-ների ավելի քան 30 ղեկավարներ և մասնագետներ:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետի՝ անձնակազմի գծով տեղակալ Հ. Հունանյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է ատոմային ոլորտի համար առաջնորդության զարգացման թեմայի կարևորությունն ու արդիականությունը, ինչպես նաև անձնակազմի մոտ առաջնորդության ներուժի զարգացման համար այնպիսի գործիքի կիրառման անհրաժեշտությունը, ինչպիսին քոուչինգն է: Նշվել է ատոմային կայաններում դիտարկումների արդյունավետ ծրագրի իրականացման կարևորությունը, ինչը թույլ է տալիս ղեկավար-առաջնորդներին համակարգային հիմունքով հայտնաբերել արտադրական գործունեության բարելավման հնարավորություններն ու իրականացնել դրանք:
Մասնակիցները բարձր են գնահատել անցկացված սեմինարը, նշել են քննարկված թեմայի արդիականությունը և անձնակազմի հետ աշխատանքում քոուչինգի ներդրման հեռանկարայնությունը: Սեմինարի 2-րդ օրը արտադրամասերում սարքավորումների մակետների վրա անցկացված գործնական պարապմունքները հնարավորություն են տվել գործնականում կիրառել ձեռք բերած գիտելիքներն ու կատարելագործել դիտարկումների անցկացման մեթոդները և քոուչինգի ձևերը:
«Հրահանգիչների ուսուցում» հայեցակարգի համապատասխան՝ սեմինարի ուսումնական նյութերը տրամադրվել են ՀԱԷԿ-ի ղեկավարներին և մասնագետներին:

СОВМЕСТНЫЙ СЕМИНАР, ОРГАНИЗОВАННЫЙ ВАО АЭС-МЦ И ААЭС
С 22 по 24 ноября 2022 года на ААЭС был проведен семинар на тему «Наблюдения и Коучинг при обходах рабочих мест руководителями АЭС», организованный совместно Московским центром Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих АЭС (ВАО АЭС), и Армянской АЭС. В работе семинара приняли участие свыше 30 руководителей и специалистов от Армянской АЭС, Смоленской АЭС и АЭС Бушер.
В своем приветственном слове Заместитель главного инженера ААЭС по персоналу Унан Унанян подчеркнул важность и актуальность темы развития Лидерства для атомной отрасли, а также необходимость применения такого инструмента как Коучинг для развития лидерского потенциала у персонала. Была отмечена особая важность реализации на атомных станциях эффективной программы наблюдений, позволяющей руководителям-лидерам на системной основе выявлять возможности для улучшения производственной деятельности и реализовывать эти возможности.
Участники высоко оценили проведенный семинар, отметили актуальность рассматриваемой темы и перспективность внедрения такого инструмента работы с персоналом как Коучинг. Практические занятия на действующих макетах оборудования, проводившиеся в подразделениях Армянской АЭС на второй день семинара, позволили участникам на практике применить полученные знания и отработать методы проведения наблюдений и приемы Коучинга.
В соответствии с концепцией «Обучение инструкторов», учебные материалы семинара были переданы руководству и специалистам Армянской АЭС.