ՇԿՀԱ ՄԿ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ՆԱԽՆԱԿԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ ապրիլի 25-ից 29-ը նախնական այցով Հայկական ԱԷԿ-ում էին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի փորձագետները: Այցի նպատակը 2022թ. օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 9-ը նախատեսվող գործընկերային ստուգման կազմակերպչական հարցերի քննարկումն ու համաձայնեցումն էր:
Ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավար անձնակազմի հետ հանդիպմանը փորձագետներն ընդհանուր տեղեկատվություն ներկայացրին ՇԿՀԱ գործընկերային ստուգումների, մասնավորապես՝ դրանց անցկացման մեթոդաբանության փոփոխությունների վերաբերյալ:
Նախնական այցի ծրագրի շրջանակներում փորձագետները տեխնիկական շրջայց կատարեցին կայանում, իրականացրին վերանորոգման աշխատանքների դիտարկումներ, ուսումնասիրեցին օպերատիվ անձնակազմի պարապմունքների գրաֆիկները, ինչպես նաև Հայկական ԱԷԿ-ի վարժասարքի հնարավորությունները՝ ԲԿՎ անձնակազմի աշխատանքների դիտարկումներ անցկացնելու նպատակով:
Եզրափակիչ խորհրդակցության ընթացքում ՇԿՀԱ ներկայացուցիչները կիսվեցին իրենց դրական տպավորություններով՝ կայանում իրականացված մեծածավալ արդիականացման աշխատանքների վերաբերյալ, ընդգծեցին փոխգործակցության և ՇԿՀԱ միջոցառումներին կայանի անձնակազմի մասնակցության կարևորությունը, որոնք կնպաստեն բաց գործընկերային համագործակցության ամրապնդմանը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց արձանագրություն՝ այցի շրջանակներում կատարված աշխատանքների և նախատեսվող գործընկերային ստուգման կազմակերպչական միջոցառումների վերաբերյալ:

ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЙ ВИЗИТ ЭКСПЕРТОВ ВАО АЭС-МЦ НА ААЭС
С 25 по 29 апреля 2022г. с предварительным визитом на Армянской АЭС находились эксперты Московского центра ВАО АЭС. Цель визита заключалась в обсуждении и согласовании организационных мероприятий по проведению предстоящей партнерской проверки с 25 августа по 9 сентября 2022 года.
В ходе встречи с руководящим персоналом атомной электростанции эксперты представили общую информацию о партнерских проверках ВАО АЭС, в частности, об изменениях в методологии их проведения.
В рамках программы предварительного визита экспертами был проведен технический обход станции, были проведены наблюдения за выполнением ремонтных работ, были изучены графики занятий оперативного персонала и возможности учебного тренажера Армянской АЭС с целью проведения наблюдений за работой персонала БЩУ.
На заключительном совещании представители ВАО АЭС поделились положительными впечатлениями, связанными с большим объемом выполненных на станции работ по модернизации, подчеркнули важность взаимодействия и участия персонала станции в мероприятиях ВАО АЭС, которые поспособствуют укреплению открытого партнерского сотрудничества.
В завершение визита был подписан протокол о работах, выполненных в рамках визита, и об организационных мероприятиях по предстоящей партнерской проверке.