ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՂ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ
Այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, Երևանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 22-րդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի համանախագահությամբ։
Նիստի շրջանակներում՝ ի դեմս «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ համալիր նախագծերի կառավարման ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոյի, ստորագրվել է Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի կրկնակի երկարացման միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ շրջանակային պայմանագիրը։
Ըստ պայմանագրի՝ նախատեսվում է իրականացնել էներգաբլոկի արդիականացմանն ուղղված մեծածավալ աշխատանքներ, որոնք կնպաստեն Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի անվտանգ և հուսալի շահագործմանը։ Արդյունքում հնարավոր կլինի էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնել մինչև 2036 թվականը։

ПОДПИСАН СОВМЕСТНЫЙ АРМЯНО-РОССИЙСКИЙ ДОГОВОР
Сегодня, 15 декабря, в Ереване состоялось 22-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией под сопредседательством вице-премьера РА Мгера Григоряна и вице-премьера РФ Алексея Оверчука.
В рамках заседания в лице генерального директора ЗАО «ААЭК "Эдуарда Мартиросяна и руководителя управления комплексными проектами АО "Русатом Сервис" Юрия Свириденко был подписан рамочный договор о реализации мероприятий по повторному продлению проектного срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС.
Согласно контракту, планируется провести крупномасштабные работы по модернизации энергоблока, которые будут способствовать безопасной и надежной эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В результате, срок службы энергоблока будет возможно продлить до 2036 года.