ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ԱՐՇԱՎ` ՀՀ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ՈԼՈՐՏԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Ս/թ մայիսի 24-ից 27-ը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել էր տեղեկատվական արշավ՝ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ենթակառուցվածքներին ծանոթանալու նպատակով:
Ս/թ մայիսի 27-ին Հայկական ԱԷԿ էին այցելել մեդիաարշավի մասնակիցները՝ ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, էներգետիկայի ոլորտի ընկերությունների և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության տնտեսական աճի գրասենյակի փոխտնօրեն Էնդրյու Գոլդայի ուղեկցությամբ:
Հյուրերը նախ ճանաչողական շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում, որից հետո ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ կայացած բրիֆինգի ընթացքում լրագրողների հարցերին պատասխանեցին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը և ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը: Նրանք ամփոփ տեղեկատվություն ներկայացրին կայանի ընթացիկ պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների, համագործակցության ոլորտների, նոր էներգաբլոկի կառուցման և այլ կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ:
Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Ուսումնավարժական կենտրոն, որտեղ ուսումնական մակետների միջոցով առավել մանրամասն ծանոթացան ՀԱԷԿ-ի ներքին կառուցվածքին, հիմնական սարքավորումների նշանակությանն ու նրանց աշխատանքի սկզբունքներին:
Հանդիպման ավարտին ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության տնտեսական աճի գրասենյակի փոխտնօրեն Էնդրյու Գոլդան իր երախտագիտությունը հայտնեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավար անձնակազմին՝ խիստ զբաղվածության պայմաններում մեդիաարշավի մասնակիցներին հյուրընկալելու և անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու համար:

MEDIA CAMPAIGN TO THE RA ENERGY ORGANIZATIONS
On May 24-27, 2022 within the framework of the Market Liberalization and Electricity Trade Program of the United States Agency for International Development a media campaign was organized with the purpose of getting familiarized with the energy infrastructures of the Republic of Armenia.
On May 27, 2022 the participants of the media campaign - representatives of the RA state administration authorities, companies of energy sector and the mass media accompanied by Andrew Golda, the USAID Mission Economic Growth Office Deputy Director, visited the Armenian NPP.
The visitors commenced with a plant study tour, which was followed by a briefing with the mass media representatives during which Movses Vardanyan, HAEK CJSC First Deputy Director General- ANPP Director and Artur Grigoryan, ANPP Chief Engineer replied to the questions of the journalists.
They briefly introduced information related to the current status of the outage, the areas of cooperation, construction of a new power unit and other major issues.
Later on the visitors attended the Training Center where they had a closer look at the internal structure of the Armenian NPP via the training mock-ups, learnt about the purpose and the operation principles of the major equipment.
At the end of the meeting Andrew Golda, the USAID Mission Economic Growth Office Deputy Director expressed his gratitude to the management of the HAEK CJSC for hosting the participants of the media campaign and providing them with the required information in conditions of a tough schedule.