ՏԵԽՆԻԿԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ
Ս/թ հուլիսի 18-ին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ կայացել է հայ-ռուսական աշխատանքային խմբի հերթական խորհրդակցությունը: Ռուսական պատվիրակությունը ղեկավարել է «ՌԷՊ» ԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-գործադիր տնօրեն Ի. Վերգիզաևը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչները:
Խորհրդակցության օրակարգային թեման եղել է ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծի նախնական Տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը: Քննարկվել են նախնական փաստաթղթի առանձին բաժիններ, դրանք լրացնելու հայկական կողմի առաջարկները, մասնավորապես՝ ՋՋԷՌ-1000, ՋՋԷՌ-1200, ՋՋԷՌ-ՏՕԻ տիպի ռեակտորների բնութագրերի և տեխնիկական պարամետրերի վերաբերյալ:

ОБСУЖДЕНИЕ ТЕХНИКО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО ОБОСНОВАНИЯ
18 июля 2023 года состоялось очередное заседание армяно-российской рабочей группы под руководством генерального директора ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросяна. Российскую делегацию возглавил первый заместитель генерального директора – исполнительный директор ОАО «РЭП» Вергизаев И. Во встрече также приняли участие представители ЗАО «Арматом НИИ» и Министерства территориального управления и инфраструктур.
Темой повестки дня было предварительное ТЭО проекта строительства нового атомного энергоблока в РА. Были обсуждены отдельные разделы первоначального документа, а также предложения армянской стороны по их доработке, в частности, по характеристикам и техническим параметрам реакторов типа ВВЭР-1000, ВВЭР-1200, ВВЭР-ТОИ.