ՏԵԽՆԻԿԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ
Ս/թ հուլիսի 18-ին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ կայացել է հայ-ռուսական աշխատանքային խմբի հերթական խորհրդակցությունը: Ռուսական պատվիրակությունը ղեկավարել է «ՌԷՊ» ԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-գործադիր տնօրեն Ի. Վերգիզաևը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչները:
Խորհրդակցության օրակարգային թեման եղել է ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծի նախնական Տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը: Քննարկվել են նախնական փաստաթղթի առանձին բաժիններ, դրանք լրացնելու հայկական կողմի առաջարկները, մասնավորապես՝ ՋՋԷՌ-1000, ՋՋԷՌ-1200, ՋՋԷՌ-ՏՕԻ տիպի ռեակտորների բնութագրերի և տեխնիկական պարամետրերի վերաբերյալ:

DISCUSSIONS ON FEASIBILITY STUDY
On July 18, 2023 the regular meeting of the Armenian-Russian working group was held under the leadership of General Director of “HAEK” CJSC E. Martirosyan. The Russian delegation was led by I. Vergizaev, First Deputy Director General – Executive Director of «REP» JSC. Representatives of "Hayatom SRI" CJSC and the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures also participated in the meeting.
The agenda topic of the meeting was the initial Feasibility Study of the project for the construction of a new nuclear power unit in the RA. Separate sections of the initial document were discussed, as well as the proposals of the Armenian side to complete them, in particular, regarding the characteristics and technical parameters of VVER-1000, VVER-1200, VVER-TOI type reactors.