ԱՎԱՐՏՎԵԼ Է ՀԱԷԿ-Ի ՖԻԶՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՄԱՆ ԵՎՍ ՄԵԿ ՆԱԽԱԳԻԾ
2023 թվականի հուլիսի 19-ին և 20-ին Հայկական ԱԷԿ էին այցելել ԱԷՄԳ-ի Միջուկային ֆիզիկական պաշտպանության բաժնի աշխատակիցները: Այցի նպատակն էր գնահատել ՀԱԷԿ-ի շուրջ արգելապատնեշի վերազինման ծրագրով իրականացված աշխատանքները: Այդ նպատակով կատարած շրջայցի ընթացքում ԱԷՄԳ-ի ներկայացուցիչները տեղում ստուգել և դրական են գնահատել համակարգի աշխատունակությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախանշվել են նաև Հայկական ԱԷԿ-ի ֆիզիկական պաշտպանության միջոցառումների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված առաջնահերթ ուղղությունները և քննարկվել են դրանց վերաբերյալ հնարավոր հեռանկարային նախագծերը:
Քննարկումների ավարտին ԱԷՄԳ-ի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել ՀԱԷԿ-ի ֆիզպաշտպանության կատարելագործման ուղղությամբ շարունակական փոխգործակցությունը և այդ համագործակցությունն ամրապնդելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:

ЗАВЕРШЕН ОЧЕРЕДНОЙ ПРОЕКТ ПО УСОВЕРШЕНСТВОВАНИЮ СИСТЕМЫ ФИЗИЧЕСКОЙ ЗАЩИТЫ ААЭС
19 и 20 июля 2023 года сотрудники Отдела ядерной физической защиты МАГАТЭ посетили Армянскую АЭС. Целью визита была оценка работ, проведенных в рамках Программы усиления ограждения вокруг ААЭС. В ходе проведенного с этой целью обхода представители МАГАТЭ проверили на месте и положительно оценили работоспособность системы.
В ходе встречи также были обозначены приоритетные направления повышения эффективности мер физической защиты Армянской АЭС, и обсуждены возможные перспективные проекты в этом отношении.
В завершение обсуждений представители МАГАТЭ высоко оценили постоянное сотрудничество с ААЭС в области усиления физической защиты, а также готовность армянской стороны укреплять это сотрудничество.