ՀԱԷԿ-Ի ԹԻՎ 2 ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ՇԺԿԵ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԻ ՔՆՆԱՐԿՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ
Ս/թ օգոստոսի 4-ին և 5-ին ՀԱԷԿ-ում կայացավ թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցերի վերաբերյալ առաջին աշխատանքային հանդիպումը: Այդ նպատակով կազմավորված աշխատանքային խմբում հայկական կողմից ներառված են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ, ՀՀ ՄԱԿԿ-ի, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և «ՄՌԱ ԳՏԿ» ՓԲԸ ներկայացուցիչներ և АО «Русатом Сервис»-ի, АО «Концерн Росэнергоатом»-ի, АО ОКБ «ГИДРОПРЕСС»-ի, АО «Атомэнергопроект»-ի և НИЦ «Курчатовский институт»-ի ներկայացուցիչներ՝ ռուսական կողմից:
Հանդիպման օրակարգում թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԿԵ) Հայկական ԱԷԿ-ի մշակած հայեցակարգի նախագծի քննարկումն էր: Դիտարկվեցին ՇԺԿԵ հայեցակարգի նախագծում “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ-ի կողմից առաջարկվող միջոցառումներն ու մոտեցումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում ՋՋԷՌ-440 տիպի ռեակտորներով ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ընթացքում կիրառված մոտեցումները, արդիականացման իրականացված միջոցառումները, ինչպես նաև կրկնակի երկարացման դեպքում առաջացող խնդիրները: Խորհրդակցության մասնակիցները փոխանակվեցին կարծիքներով և նախանշեցին հայեցակարգի նախագծի լրամշակմանը և աշխատանքային խմբի գործունեությանն առնչվող հետագա քայլերը:
Համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումները կլինեն շարունակական և կուղղվեն կոնկրետ թեմատիկ հարցերի քննարկմանը:

СОВЕЩАНИЕ ПО ОБСУЖДЕНИЮ КОНЦЕПЦИИ ППСЭ ЭНЕРГОБЛОКА №2 ААЭС
4-5 августа 2021г. на ААЭС состоялась первая рабочая встреча по обсуждению вопросов повторного продления срока эксплуатации энергоблока №2. В состав рабочей группы, сформированной с этой целью, с армянской стороны входили представители ЗАО «ААЭК», КРЯБ РА, ЗАО «Арматом НИИ» и ЗАО «НТЦ ЯРБ», а с российской стороны – представители АО «Русатом Сервис», АО «Концерн Росэнергоатом», АО ОКБ «ГИДРОПРЕСС», АО «Атомэнергопроект» и НИЦ «Курчатовский институт.
В повестку встречи входило обсуждение проекта концепции повторного продления срока эксплуатации (ППСЭ) энергоблока №2, разработанной Армянской АЭС. Были обсуждены мероприятия и подходы, предлагаемые ЗАО “ААЭК” в проекте концепции ППСЭ, а также подходы, примененные при повторном продлении срока эксплуатации энергоблоков АЭС с реакторами типа ВВЭР-440 в РФ, выполненные модернизации, а также вопросы, возникающие при повторном продлении. Участники совещания обменялись мнениями и наметили дальнейшие шаги по работе рабочей группы и доработке проекта концепции.
Встречи совместной рабочей группы будут иметь продолжительный характер и будут направлены на рассмотрение конкретных тематических вопросов.