ՀԱԷԿ-Ի ԹԻՎ 2 ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ՇԺԿԵ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԻ ՔՆՆԱՐԿՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ
Ս/թ օգոստոսի 4-ին և 5-ին ՀԱԷԿ-ում կայացավ թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցերի վերաբերյալ առաջին աշխատանքային հանդիպումը: Այդ նպատակով կազմավորված աշխատանքային խմբում հայկական կողմից ներառված են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ, ՀՀ ՄԱԿԿ-ի, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և «ՄՌԱ ԳՏԿ» ՓԲԸ ներկայացուցիչներ և АО «Русатом Сервис»-ի, АО «Концерн Росэнергоатом»-ի, АО ОКБ «ГИДРОПРЕСС»-ի, АО «Атомэнергопроект»-ի և НИЦ «Курчатовский институт»-ի ներկայացուցիչներ՝ ռուսական կողմից:
Հանդիպման օրակարգում թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԿԵ) Հայկական ԱԷԿ-ի մշակած հայեցակարգի նախագծի քննարկումն էր: Դիտարկվեցին ՇԺԿԵ հայեցակարգի նախագծում “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ-ի կողմից առաջարկվող միջոցառումներն ու մոտեցումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում ՋՋԷՌ-440 տիպի ռեակտորներով ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ընթացքում կիրառված մոտեցումները, արդիականացման իրականացված միջոցառումները, ինչպես նաև կրկնակի երկարացման դեպքում առաջացող խնդիրները: Խորհրդակցության մասնակիցները փոխանակվեցին կարծիքներով և նախանշեցին հայեցակարգի նախագծի լրամշակմանը և աշխատանքային խմբի գործունեությանն առնչվող հետագա քայլերը:
Համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումները կլինեն շարունակական և կուղղվեն կոնկրետ թեմատիկ հարցերի քննարկմանը:

MEETING DEVOTED TO THE DISCUSSION OF THE ANPP UNIT 2 LIFE RE-EXTENSION CONCEPT
On August 4th and 5th, this year the first working meeting related to the issues of the ANPP Unit 2 life re-extension took place at the Armenian NPP. The working group that was established with this purpose comprises representatives of the «HAEK» CJSC, the RA Committee for Nuclear Safety Regulation, «Armatom SRI» CJSC and «Nuclear and Radiation Safety STC» CJSC from the Armenian side and those of the «Rusatom Service» JSC, «Concern Rosenergoatom» JSC, OKB «GIDROPRESS» JSC, АО «Atomenergoproekt» JSC and «Kurchatovsky Institiute» SRI from the Russian side.
The agenda of the meeting included the discussion of the ANPP Unit 2 Life Re-Extension Concept Design developed by the Armenian NPP. The activities and approaches proposed by the “HAEK” CJSC in the Life Re-Extension Concept Design, as well as the approaches applied during life re-extension of the NPP Units with WWER-440 reactors in the Russian Federation, the modernization activities performed, as well as challenges arising during the life re-extension have been discussed. The Meeting participants exchanged opinions and outlined the further steps related to the concept design updating and the performance of the working group.
The meetings of the joint working group will be conducted on a long-term basis and will be focused on discussion of specific topical issues.