ՀԱԷԿ-Ի ԹԻՎ 2 ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԸ ԿԱՆԳՆԵՑ ՊԼԱՆԱՅԻՆ ՆԱԽԱԶԳՈՒՇԱԿԱՆ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՄԱՆ
Ս/թ ապրիլի 16-ին՝ ժամը 00:30, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը կանգնեց ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգման` 73 օր տևողությամբ:
ՊՆՎ-2022-ի ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել հետևյալ հիմնական աշխատանքները՝
• ռեակտորի միջին վերանորոգում՝ ակտիվ գոտու մասնակի վերաբեռնմամբ,
• թիվ 4 և 5 գլխավոր շրջանառու պոմպերի հիմնանորոգում,
• թիվ 1 և 6 գլխավոր շրջանառու պոմպերի ընթացիկ վերանորոգում,
• թիվ 4 և 5 շոգեգեներատորների հիմնանորոգում,
• տուրբագեներատորների միջին վերանորոգում:
ՊՆՎ-2022-ի ընթացքում շարունակվելու են ակտիվ գոտու վթարային հովացման, հուսալի սնուցման և սպրինկլերային համակարգերի, ինչպես նաև տուրբինային տեղակայանքի օժանդակ համակարգերի արդիականացման աշխատանքները:
Նախատեսվող աշխատանքներում ՀԱԷԿ-ի հիմնական արտադրամասերի աշխատակիցներից բացի ներգրավված են Ռուսաստանի Դաշնության, Խորվաթիայի, Սլովակիայի, Չեխիայի և այլ երկրների մասնագետներ, որոնք ատոմակայանների համակարգերի և սարքավորումների վերանորոգման հարուստ փորձ ունեն:
Գործընթացում ուրույն դերակատարում ունեն նաև ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի մասնագետները:

ЭНЕРГОБЛОК №2 ААЭС ОСТАНОВЛЕН НА ПЛАНОВО-ПРЕДУПРЕДИТЕЛЬНЫЙ РЕМОНТ
16 апреля 2022 года в 00:30 энергоблок №2 ААЭС был остановлен на ежегодный планово-предупредительный ремонт продолжителностью в 73 дня.
В ходе ППР 2022 года предусмотрено выполнение следующих основных работ:
- средний ремонт реактора с частичной перегрузкой активной зоны,
- капитальный ремонт главных циркуляционных насосов №4 и №5,
- текущий ремонт главных циркуляционных насосов №1 и №6,
- капитальный ремонт парогенераторов №4 и №5,
- средний ремонт турбогенераторов.
Во время ППР-2022 будут продолжены работы по модернизации системы аварийного охлаждения активной зоны, системы надежного питания и спринклерной системы, а также вспомогательных систем турбоустановки.
В предусмотренных работах, кроме работников основных цехов ААЭС, будут участвовать также специалисты из Российской Федерации, Хорватии, Словакии, Чехии и других стран, которые обладают богатым опытом проведения ремонта систем и оборудования атомных станций.
В данном процессе особую роль играют также специалисты Комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА (КРЯБ РА).