ՀԱԷԿ-ՈւՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵՑ ՎԹԱՐԱՅԻՆ ՀԱԿԱԶԴՄԱՆ ՎԱՐԺԱՆՔ
Վթարային հակազդման բնագավառում անձնակազմի հմտությունները կատարելագործելու նպատակով ս/թ նոյեմբերի 26-ին Հայկական ԱԷԿ-ում անցկացվեց վթարային հակազդման վարժանք՝ ՇԿՀԱ ՄԿ տարածաշրջանային ճգնաժամային կենտրոնի և ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության հետ համատեղ: Այդ առիթով ՀԱԷԿ-ի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում ներկա էին ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը՝ ԱԻՆ Փրկարար ծառայության ներկայացուցիչների հետ, և ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը:
Վարժանքին մասնակցեցին կայանի վթարային հակազդման համակարգի կազմավորումները, հերթափոխային աշխատանքում չընդգրկված օպերատիվ անձնակազմի ներկայացուցիչները, կայանի որոշ ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀԱԷԿ-ի պահպանության հատուկ հրդեհային ջոկատի անձնակազմը: Վարժանքը ղեկավարեց ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը:
Ակտիվացվեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ վթարային հակազդման համակարգը և գործողության մեջ դրվեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ներքին վթարային պլանը: Վարժանքի ընթացքում առաջին անգամ ազդարարում իրականացվեց նախահարձակ պաշտպանական միջոցառումների իրականացման գոտու (5կմ) ազդարարման նոր մոնտաժված համակարգի միջոցով, ընդ որում՝ իրազեկվեցին այդ գոտում գտնվող բոլոր բնակավայրերը:
Անցկացվեցին վարժանքի սցենարով նախատեսված հետևյալ միջոցառումները՝ իրավիճակի գնահատում և վթարի դասակարգում, այնուհետև համապատասխան ազդարարումից հետո իրականացվեցին վարժանքին մասնակցող ստորաբաժանումների անձնակազմի պաշտպանական միջոցառումները (պատսպարում, անհատական պաշտպանական միջոցների օգտագործում, յոդային կանխարգելում և տարհանում): Իրականացվեց ճառագայթային մոնիթորինգ և հրդեհաշիջման աշխատանքներ: Ըստ կարգի՝ տեղեկատվություն և լրացված ձևաթղթեր փոխանցվեցին ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի վթարային հակազդման կենտրոններին, ինչպես նաև ՇԿՀԱ ՄԿ տարածաշրջանային ճգնաժամային կենտրոնին:
Ավարտից հետո անցկացվեց վարժանքի վերլուծություն, որի արդյունքների հիման վրա կմշակվեն միջոցառումներ՝ տեղ գտած թերությունները վերացնելու նպատակով:

НА ААЭС БЫЛА ПРОВЕДЕНА ТРЕНИРОВКА ПО АВАРИЙНОМУ РЕАГИРОВАНИЮ
С целью совершенствования навыков персонала в области аварийного реагирования 26-го ноября 2021г. на ААЭС была проведена тренировка по аварийному реагированию совместно с Региональным кризисным центром МЦ ВАО АЭС и Спасательной службой МЧС РА. В связи с этим, Кризисный центр ААЭС посетили министр Чрезвычайных ситуаций РА Андраник Пилоян и представители Спасательной службы МЧС РА, а также заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоб Варданян.
В тренировке приняли участие формирования системы аварийного реагирования станции, представители оперативного персонала, которые не были вовлечены в работу сменного персонала, персонал некоторых подразделений ААЭС, а также специального пожарного отряда по охране ААЭС. Тренировкой руководил главный инженер ААЭС Артур Григорян.
Была активизирована сиcтема аварийного реагирования ЗАО “ААЭК” и введен в действие внутренний аварийный план ЗАО “ААЭК”. В течение тренировки впервые было проведено оповещение с помощью недавно смонтированной системы оповещения для 5 км-овой зоны выполнения защитных превентивных мероприятий. При этом, были оповещены все населенные пункты, находящиеся в данной зоне.
Были выполнены следующие мероприятия, предусмотренные по сценарию тренировки: оценка ситуации и классификация аварии, затем после оповещения “местная авария” были осуществлены защитные мероприятия для персонала подразделений, участвующего в тренировке, (укрытие, применение средств индивидуальной защиты, йодная профилактика и эвакуация). Были проведены радиационный мониторинг и работы по пожаротушению. В соответствии с установленным порядком, в Центры по аварийному реагированию Министерства чрезвычайных ситуаций РА и Комитета по регулированию ядерной безопасности, а также в Региональный кризисный центр МЦ ВАО АЭС были переданы информация и заполненные бланки.
После завершения тренировки был выполнен разбор тренировки. На основании результатов разбора тренировки будут разработаны мероприятия по устранению выявленных недостатков.