ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ԷԻՆ ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԸ
Ս/թ հուլիսի 4-ին ՀԱԷԿ-ում էին ԱՄՆ կառավարության՝ մասնավորապես Էներգետիկայի դեպարտամենտի, PNNL-ի և WSC-ի ներկայացուցիչները: Աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ ներկայացուցիչները: Այցի օրակարգում ներառված էին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի աջակցությամբ իրականացվող ընթացիկ նախագծերի և հետագա համագործակցության վերաբերյալ հարցեր:
Ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ ընթացքի մեջ է լիամասշտաբ վարժասարքի (ԼՄՎ) ներդրմանն ուղղված նախագիծը. ակտիվ և գործուն քայլեր են ձեռնարկվում այն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ: Հատկանշական է ԼՄՎ դերն ու նշանակությունը օպերատիվ անձնակազմի ուսուցման կազմակերպման գործում, ինչը կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի հուսալի և անվտանգ շահագործմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործմանը վերաբերող առանցքային այլ հարցեր, այն է՝ աշխատած վառելիքի չոր պահեստարանի նոր մոդուլի կառուցման, ճառագայթաակտիվ թափոնների ժամանակավոր պահման խնդիրները և այլն:
ԼՄՎ սրահ կազմակերպված շրջայցի ընթացքում հյուրերը ծանոթացել են վարժասարքի արդիականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ծավալներին: Արդյունքների վրա հիմնվելով՝ կողմերը հույս են հայտնել, որ ԼՄՎ-ն շահագործման կհանձնվի նախատեսված ժամկետում:

VISIT OF THE U.S. STATE DEPARTMENT REPRESENTATIVES TO THE ANPP
On 4 July, 2023 the representatives of the U.S. Government, in particular the Department of Energy, PNNL and WSC, visited the Armenian NPP. The working meeting was also attended by representatives of the Armatom SRI CJSC. The visit agenda included issues related to current projects, implemented under the support of the U.S. Department of State, and future cooperation.
Currently a project aimed at implementation of a full-scope simulator is being implemented with co-funding from the American side. Active and efficient steps are being taken to complete the project. Particular emphasis should be put on the role and significance of the FSS in organization of the NPP operating personnel training to ensure fail-safe and normal operation of Unit 2.
During the meeting other key issues related to the further operation of the ANPP were also discussed, namely the construction of a new spent fuel dry storage module, the issues of radwaste temporary storage, etc.
During the FSS room walk-down the visitors got acquainted with the scopes of the simulator modernization work performed. Based on the results, the parties expressed their hope that the FSS would be put into operation on time.