ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ԷԻՆ ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԸ
Ս/թ հուլիսի 4-ին ՀԱԷԿ-ում էին ԱՄՆ կառավարության՝ մասնավորապես Էներգետիկայի դեպարտամենտի, PNNL-ի և WSC-ի ներկայացուցիչները: Աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ ներկայացուցիչները: Այցի օրակարգում ներառված էին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի աջակցությամբ իրականացվող ընթացիկ նախագծերի և հետագա համագործակցության վերաբերյալ հարցեր:
Ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ ընթացքի մեջ է լիամասշտաբ վարժասարքի (ԼՄՎ) ներդրմանն ուղղված նախագիծը. ակտիվ և գործուն քայլեր են ձեռնարկվում այն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ: Հատկանշական է ԼՄՎ դերն ու նշանակությունը օպերատիվ անձնակազմի ուսուցման կազմակերպման գործում, ինչը կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի հուսալի և անվտանգ շահագործմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործմանը վերաբերող առանցքային այլ հարցեր, այն է՝ աշխատած վառելիքի չոր պահեստարանի նոր մոդուլի կառուցման, ճառագայթաակտիվ թափոնների ժամանակավոր պահման խնդիրները և այլն:
ԼՄՎ սրահ կազմակերպված շրջայցի ընթացքում հյուրերը ծանոթացել են վարժասարքի արդիականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ծավալներին: Արդյունքների վրա հիմնվելով՝ կողմերը հույս են հայտնել, որ ԼՄՎ-ն շահագործման կհանձնվի նախատեսված ժամկետում:

ВИЗИТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ГОСДЕПАРТАМЕНТА США НА ААЭС
4 июля сего года на ААЭС побывали представители правительства США, в частности Департамента энергетики, PNNL и WSC. В рабочей встрече также приняли участие представители ЗАО “НИИ Арматом”. В повестку визита были включены вопросы, касающиеся текущих проектов, осуществляемых при поддержке Госдепартамента США, и будущего сотрудничества.
В настоящее время при софинансировании американской стороны реализуется проект, направленный на внедрение полномасштабного тренажера (ПМТ). Предпринимаются активные и действенные шаги по завершению проекта. Следует особо отметить роль и значимость ПМТ в организации обучения оперативного персонала АЭС, что поспособствует обеспечению бесперебойной и нормальной эксплуатации энергоблока №2.
В ходе совещания были обсуждены и другие ключевые вопросы, связанные с дальнейшей эксплуатацией ААЭС, а именно строительство нового модуля сухого хранилища отработавшего топлива, вопросы временного хранения радиоактивных отходов и др.
Во время обхода помещения ПМТ гости ознакомились с объемами выполненных работ по модернизации тренажера. Исходя из результатов, стороны выразили надежду, что ПМТ будет введен в эксплуатацию в предусмотренный срок.