ՀԱԷԿ-VUEZ a.s. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Միջուկային անվտանգության բնագավառում միջազգային համագործակցության INSC-2017 ծրագիրն ուղղված է Հայկական ԱԷԿ-ին տեխնիկական օգնություն տրամադրելուն: Այդ օգնության բաղկացուցիչ մասն է կազմում նաև ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի հերմետիկ գոտու և աշխատած միջուկային վառելիքի պահման ավազանի կիպության բարձրացման նախագիծը:
Ռեակտորը շրջապատող հերմետիկ գոտին էներգաբլոկում տեղի ունեցած վթարի դեպքում խոչընդոտում է շրջակա միջավայր ճառագայթաակտիվ նյութերի ներթափանցմանը և ապահովում ատոմային էլեկտրակայանի մերձակայքում ապրող բնակչության անվտանգությունը:
Նախագծին մասնակցում է VÚEZ a. s. ֆիրման, որն արդեն տարիներ շարունակ գործունեություն է ծավալում ատոմային կայաններում ոչ միայն Սլովակիայի Հանրապետությունում, այլև Միջին Եվրոպայի երկրներում, Ռուսաստանի Դաշնությունում և Ուկրաինայում:
Նախագծի նախնական փուլն ուղղված էր նախապատրաստական աշխատանքներին և այն փաստաթղթերի մշակմանը, որոնց համաձայն կիրականացվի հերմետիկ գոտու անկիպությունների հայտնաբերումն ու վերացումը և դրանց վերացման արդյունավետության ստուգումը: VÚEZ a. s. ֆիրմայի աշխատակիցները Հայկական ԱԷԿ-ի (ՌԱ, ԿՎԱ) մասնագետների հետ միասին հայտնաբերել և վերացրել են թիվ 2 բլոկի հերմետիկ գոտու անկիպությունները:
Նախագծի շրջանակներում իրականացվելու է նաև ՀԱԷԿ-ի համապատասխան անձնակազմի ուսուցում, որի արդյունքում կայանի մասնագետները կկարողանան ինքնուրույն հայտնաբերել և վերացնել հերմետիկ գոտու նոր առաջացած անկիպությունները:
Հաջորդ փուլը նախատեսվում է իրականացնել օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում: Աշխատանքներն ավարտելուց հետո (ՊՆՎ-2021-ի վերջում) կանցկացվի հերմետիկ գոտու կիպության համալիր փորձարկում:
Նախագիծը կշարունակվի մինչև 2024 թվականը. անկիպությունների վերացման աշխատանքները կիրականացվեն ամենամյա պլանային վերանորոգումների ընթացքում:

THE ANPP-VUEZ COOPERATION IS CONTINUING
The INSC - 2017 Instrument for Nuclear Safety Cooperation Program consists in providing technical assistance to the Armenian NPP. An integral part of this assistance is also the Improvement of the Armenian NPP Unit 2 Confinement and Spent Nuclear Fuel Storage Pond Tightness Project.
The confinement (the system of the rooms surrounding the reactor) in case of accidents on the Unit prevents the release of radioactive materials into the environment and ensure the safety of the public, living in the vicinity of the nuclear power plant.
The VUEZ a.s. company has been involved in the project and has been working for many years on increasing the confinement leak-tightness and implements activities at nuclear power plants not only in the Slovak Republic but also in Central European countries, in the Russian Federation and Ukraine.
The initial stage of the project was focused on preparatory work and development of the documentation in compliance to which detection and elimination of the confinement leakages, as well as verification of the elimination are performed. The VÚEZ a. s. employees jointly with the Armenian NPP specialists (RD, CMD) have been detecting and eliminating leakages of the Unit 2 confinement.
In the framework of the project training of relevant employees of the Armenian Nuclear Power Plant will be performed in the result of which the plant specialists will be able to identify and eliminate the new leakages of the confinement independently.
The next stage is scheduled for the second half of the outage during August and September. Once all the activities are completed by the end of outage 2021 a comprehensive leakproofness test of the confinement will be performed.
The project will be continuing till 2024, and the leakage elimination activities will be implemented during annual outages.