ՀԱԷԿ-VUEZ a.s. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Միջուկային անվտանգության բնագավառում միջազգային համագործակցության INSC-2017 ծրագիրն ուղղված է Հայկական ԱԷԿ-ին տեխնիկական օգնություն տրամադրելուն: Այդ օգնության բաղկացուցիչ մասն է կազմում նաև ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի հերմետիկ գոտու և աշխատած միջուկային վառելիքի պահման ավազանի կիպության բարձրացման նախագիծը:
Ռեակտորը շրջապատող հերմետիկ գոտին էներգաբլոկում տեղի ունեցած վթարի դեպքում խոչընդոտում է շրջակա միջավայր ճառագայթաակտիվ նյութերի ներթափանցմանը և ապահովում ատոմային էլեկտրակայանի մերձակայքում ապրող բնակչության անվտանգությունը:
Նախագծին մասնակցում է VÚEZ a. s. ֆիրման, որն արդեն տարիներ շարունակ գործունեություն է ծավալում ատոմային կայաններում ոչ միայն Սլովակիայի Հանրապետությունում, այլև Միջին Եվրոպայի երկրներում, Ռուսաստանի Դաշնությունում և Ուկրաինայում:
Նախագծի նախնական փուլն ուղղված էր նախապատրաստական աշխատանքներին և այն փաստաթղթերի մշակմանը, որոնց համաձայն կիրականացվի հերմետիկ գոտու անկիպությունների հայտնաբերումն ու վերացումը և դրանց վերացման արդյունավետության ստուգումը: VÚEZ a. s. ֆիրմայի աշխատակիցները Հայկական ԱԷԿ-ի (ՌԱ, ԿՎԱ) մասնագետների հետ միասին հայտնաբերել և վերացրել են թիվ 2 բլոկի հերմետիկ գոտու անկիպությունները:
Նախագծի շրջանակներում իրականացվելու է նաև ՀԱԷԿ-ի համապատասխան անձնակազմի ուսուցում, որի արդյունքում կայանի մասնագետները կկարողանան ինքնուրույն հայտնաբերել և վերացնել հերմետիկ գոտու նոր առաջացած անկիպությունները:
Հաջորդ փուլը նախատեսվում է իրականացնել օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում: Աշխատանքներն ավարտելուց հետո (ՊՆՎ-2021-ի վերջում) կանցկացվի հերմետիկ գոտու կիպության համալիր փորձարկում:
Նախագիծը կշարունակվի մինչև 2024 թվականը. անկիպությունների վերացման աշխատանքները կիրականացվեն ամենամյա պլանային վերանորոգումների ընթացքում:

ПРОДОЛЖАЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО ААЭС- VÚEZ a. s.
Программа международного сотрудничества в области ядерной безопасности INSC-2017 направлена на оказание технической помощи Армянской АЭС. Составной частью этой помощи является также Проект по повышению плотности гермообъёма и бассейна выдержки отработавшего ядерного топлива энергоблока №2 ААЭС.
Гермообъём (система помещений, окружающих реактор) в случае аварии на энергоблоке препятствует попаданию радиоактивных веществ в окружающую среду и обеспечивает безопасность населения, проживающего в окрестности атомной электростанции.
В проекте принимает участие фирма VÚEZ a. s., которая уже на протяжении многих лет осуществляет деятельность на атомных станциях не только в Словацкой Республике, но и в странах Средней Европы, в Российской Федерации и на Украине.
Начальная фаза проекта ориентировалась на подготовительные работы и разработку документации, по которой будут проходить выявление и устранение неплотностей гермообъёма и проверка успешности их устранения. Сотрудники фирмы VÚEZ a. s. вместе со специалистами Армянской АЭС (РЦ, ЦЦР) выявляли и устраняли неплотности гермообъёма на блоке №2.
В рамках проекта будет также проведено обучение соответствующего персонала ААЭС, в результате которого станционные специалисты смогут самостоятельно выявлять и устранять вновь возникшие неплотности гермообъёма.
Выполнение следующего этапа планируется в период август-сентябрь. После завершения работ (в конце ППР-2021) будет выполнено комплексное испытание гермообъёма на плотность.
Проект будет продолжаться до 2024 года. Работы по устранению неплотностей будут выполняться в ходе ежегодных планово-предупредительных ремонтов.