ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ՈԼՈՐՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՇՈՒՐՋ ՊԱՆԵԼԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Ք. Երևանում կայացած «Հայաստանի ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները» թեմայով պանելային քննարկմանը մասնակցում էին “Հայատոմ” ԳՀԻ ՓԲԸ, “Ռոսատոմ” Պետկորպորոցիայի, ՀՀ ՏԿԵ նախարարության, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի և էներգետիկ բնագավառի մի շարք այլ գերատեսչությունների, Երևանի և Գյումրու Գիտության և մշակույթի կենտրոնների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը, որն անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, նվիրված էր Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին: Հանդիպման նպատակը Հայաստանում մինչև 2040թ. Էներգետիկայի զարգացման ռազմավարության ծրագրի շրջանակներում ատոմային էներգետիկայի դերի շուրջ փորձագիտական քննարկման անցկացումն էր:
Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման ուղղությամբ 2020թ. կատարված և ընթացիկ աշխատանքներին, ՊՆՎ-2021 ընթացքում 141-օրյա կանգին և այդ ընթացքում ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքներին իր խոսքում անդրադարձավ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Ա. Գրիգորյանը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանը ներկայացրեց կայանի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնք հիմնված են լինելու ռուսական նմանատիպ կայանների շահագործման ժամկետի երկարացման փորձի վրա: ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը էներգետիկ անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական կայունության երաշխիք կհանդիսանա:
Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին նվիրված միջոցառումները և ոլորտի պատասխանատուների միջև հանդիպումները շարունակական բնույթ կկրեն:

ПАНЕЛЬНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ ВОПРОСОВ, СВЯЗАННЫХ С РАЗВИТИЕМ АТОМНОЙ ОТРАСЛИ В АРМЕНИИ
В панельном обсуждении на тему “Перспективы развития атомной отрасли в Армении”, состоявшемся в г. Ереван, приняли участие представители ЗАО НИИ “Арматом”, Госкорпорации “Росатом”, Министерства ТУИ РА, Армянской атомной электростанции и ряда других энергетических ведомств, а также Центров науки и культуры в Ереване и Гюмри.
Мероприятие, которое проводится уже в третий раз, было посвящено 55-летию атомной отрасли Армении. Цель встречи заключалась в проведении экспертного обсуждения роли атомной энергетики в рамках стратегической программы развития энергетики Армении до 2040 года.
Главный инженер ААЭС А. Григорян в своей речи затронул вопросы, касающиеся выполненных в 2020г. и текущих работ, направленных на модернизацию энергоблока №2 Армянской АЭС, 141-дневного останова на ППР-2021 и работ по отжигу металла корпуса реактора в период останова.
Первый заместитель генерального директора ЗАО “ААЭК”-директор Армянской АЭС М. Варданян представил работы, проводимые в направлении повторного продления срока эксплуатации станции, которые будут основаны на опыте продления срока эксплуатации аналогичных российских АЭС. Продление срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС станет гарантией энергетической безопасности и социально-экономической стабильности.
Мероприятия, псвященные 55-летию атомной отрасли Армении, и встречи ответственных лиц отрасли будут носить постоянный характер.