ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ՈԼՈՐՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՇՈՒՐՋ ՊԱՆԵԼԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Ք. Երևանում կայացած «Հայաստանի ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները» թեմայով պանելային քննարկմանը մասնակցում էին “Հայատոմ” ԳՀԻ ՓԲԸ, “Ռոսատոմ” Պետկորպորոցիայի, ՀՀ ՏԿԵ նախարարության, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի և էներգետիկ բնագավառի մի շարք այլ գերատեսչությունների, Երևանի և Գյումրու Գիտության և մշակույթի կենտրոնների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը, որն անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, նվիրված էր Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին: Հանդիպման նպատակը Հայաստանում մինչև 2040թ. Էներգետիկայի զարգացման ռազմավարության ծրագրի շրջանակներում ատոմային էներգետիկայի դերի շուրջ փորձագիտական քննարկման անցկացումն էր:
Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման ուղղությամբ 2020թ. կատարված և ընթացիկ աշխատանքներին, ՊՆՎ-2021 ընթացքում 141-օրյա կանգին և այդ ընթացքում ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքներին իր խոսքում անդրադարձավ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Ա. Գրիգորյանը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանը ներկայացրեց կայանի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնք հիմնված են լինելու ռուսական նմանատիպ կայանների շահագործման ժամկետի երկարացման փորձի վրա: ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը էներգետիկ անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական կայունության երաշխիք կհանդիսանա:
Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին նվիրված միջոցառումները և ոլորտի պատասխանատուների միջև հանդիպումները շարունակական բնույթ կկրեն:

PANEL DISCUSSION OF ISSUES RELATED TO THE NUCLEAR INDUSTRY DEVELOPMENT IN ARMENIA
The panel discussion on “Prospects for Nuclear Industry Development in Armenia” held in Yerevan was attended by representatives of the “Armatom” SRI CJSC, “Rosatom” State Corporation, RA Ministry of TAI, Armenian Nuclear Power Plant and a number of authorities in the energy sector, as well as representatives of the Science and Culture Centres in Yerevan and Gyumri.
The event, which was already conducted for the third time, was devoted to the 55th anniversary of the nuclear industry of Armenia. The objective of the meeting was to hold an expert discussion of the nuclear energy role in the framework of the strategic program for development of power industry of Armenia till 2040.
A.Grigoryan, ANPP Chief Engineer in his speech touched upon the issues related to the activities performed in 2020 and current activities aimed at the Armenian NPP Unit 2 modernization, the 141-day shutdown for outage-2021 and the reactor vessel metal annealing activities to be performed during the outage.
M.Vardanyan, First Deputy General Director of the “HAEK” CJSC-Director of the Armenian NPP presented the work that was being performed for the plant life re-extension which would be based on the experience in life extension of the similar Russian NPPs. The Armenian NPP Unit 2 life extension will be a guarantee of energy security and socio-economic stability.
The events devoted to the 55th anniversary of the nuclear industry of Armenia and the meetings of those responsible for the industry will be held on a continuous basis.