Հայկական ԱԷԿ-ում իրականացվեց ԱԷՄԳ-ի SALTO առաքելությունը
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անցկացվեց ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ, IAEA) «Շահագործման ժամկետի երկարացման անվտանգության ասպեկտները»՝ SALTO (Safety Aspects of Long-Term Operation) առաքելությունը։
SALTO-ն ԱԷՄԳ-ի կողմից իրականացվող բարձրակարգ փորձագիտական գնահատման գործընթաց է, որը նպատակ ունի գնահատել ատոմային էլեկտրակայանների պատրաստվածությունը երկարաժամկետ և անվտանգ շահագործման համար՝ հիմնվելով ԱԷՄԳ-ի անվտանգության միջազգային ստանդարտների և լավագույն փորձի վրա։
Առաքելությունը ղեկավարում էր ԱԷՄԳ-ի փորձագետ Բրայս Լեմանը (ԱՄՆ), նրա տեղակալն էր Գաբոր Պետոֆին (Հունգարիա)։ Թիմը ներառում էր առաջատար մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Ուկրաինայից, Ռումինիայից, Շվեդիայից և Միացյալ Թագավորությունից։
Առաքելության ընթացքում փորձագետները մանրամասն ուսումնասիրեցին կայանի գործունեությունը մի շարք առանցքային ուղղություններով՝ համակարգերի ծերացման կառավարման կատարելագործում, սարքավորումների հուսալիության բարձրացում, շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ծրագրերի իրականացում և անվտանգության ապահովման մշտադիտարկում։
Նշվեց, որ նախորդ SALTO առաքելություններից (2013, 2016, 2018 թթ․) հետո Հայկական ԱԷԿ-ում արձանագրվել է զգալի առաջընթաց՝ հատկապես սարքավորումների մոնիտորինգի, ծերացման կառավարման և անվտանգության մշակույթի զարգացման ոլորտներում։
SALTO առաքելության անցկացումը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության մասին՝ շարունակաբար պահպանելու և բարձրացնելու ատոմային էներգետիկայի անվտանգության մակարդակը՝ համապատասխան ԱԷՄԳ-ի միջազգային չափանիշներին։

На Армянской АЭС проведена миссия МАГАТЭ SALTO
С 30 сентября по 9 октября на Армянской атомной электростанции состоялась миссия МАГАТЭ SALTO (Safety Aspects of Long-Term Operation) — «Аспекты безопасности продления срока эксплуатации».
Миссия SALTO является высококвалифицированным экспертным процессом оценки, проводимым МАГАТЭ, целью которого является анализ готовности атомных электростанций к долгосрочной и безопасной эксплуатации на основе международных стандартов безопасности и лучших мировых практик.
Миссию возглавлял эксперт МАГАТЭ Брайс Леман (США), его заместителем был Габор Петофи (Венгрия). В состав команды вошли ведущие специалисты из США, Аргентины, Украины, Румынии, Швеции и Великобритании.
В ходе миссии эксперты детально изучили деятельность станции по ряду ключевых направлений, включая совершенствование управления старением систем, повышение надежности оборудования, реализацию программ продления срока эксплуатации и постоянный контроль за обеспечением безопасности.
Отмечено, что после предыдущих миссий SALTO (2013, 2016 и 2018 гг.) на Армянской АЭС достигнут значительный прогресс — особенно в области мониторинга оборудования, управления старением и развития культуры безопасности.
Проведение миссии SALTO ещё раз подтверждает приверженность Республики Армения принципам обеспечения высокого уровня ядерной безопасности и соответствия деятельности станции международным стандартам МАГАТЭ.