Հայկական ԱԷԿ-ում իրականացվեց ԱԷՄԳ-ի SALTO առաքելությունը
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անցկացվեց ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ, IAEA) «Շահագործման ժամկետի երկարացման անվտանգության ասպեկտները»՝ SALTO (Safety Aspects of Long-Term Operation) առաքելությունը։
SALTO-ն ԱԷՄԳ-ի կողմից իրականացվող բարձրակարգ փորձագիտական գնահատման գործընթաց է, որը նպատակ ունի գնահատել ատոմային էլեկտրակայանների պատրաստվածությունը երկարաժամկետ և անվտանգ շահագործման համար՝ հիմնվելով ԱԷՄԳ-ի անվտանգության միջազգային ստանդարտների և լավագույն փորձի վրա։
Առաքելությունը ղեկավարում էր ԱԷՄԳ-ի փորձագետ Բրայս Լեմանը (ԱՄՆ), նրա տեղակալն էր Գաբոր Պետոֆին (Հունգարիա)։ Թիմը ներառում էր առաջատար մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Ուկրաինայից, Ռումինիայից, Շվեդիայից և Միացյալ Թագավորությունից։
Առաքելության ընթացքում փորձագետները մանրամասն ուսումնասիրեցին կայանի գործունեությունը մի շարք առանցքային ուղղություններով՝ համակարգերի ծերացման կառավարման կատարելագործում, սարքավորումների հուսալիության բարձրացում, շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ծրագրերի իրականացում և անվտանգության ապահովման մշտադիտարկում։
Նշվեց, որ նախորդ SALTO առաքելություններից (2013, 2016, 2018 թթ․) հետո Հայկական ԱԷԿ-ում արձանագրվել է զգալի առաջընթաց՝ հատկապես սարքավորումների մոնիտորինգի, ծերացման կառավարման և անվտանգության մշակույթի զարգացման ոլորտներում։
SALTO առաքելության անցկացումը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության մասին՝ շարունակաբար պահպանելու և բարձրացնելու ատոմային էներգետիկայի անվտանգության մակարդակը՝ համապատասխան ԱԷՄԳ-ի միջազգային չափանիշներին։

IAEA SALTO Mission Conducted at the Armenian NPP
From September 30 to October 9, the Armenian Nuclear Power Plant hosted the IAEA SALTO (Safety Aspects of Long-Term Operation) mission — focusing on the safety aspects of long-term operation.
The SALTO mission is a high-level expert assessment process conducted by the IAEA with the aim of evaluating nuclear power plants’ readiness for safe and long-term operation, based on international safety standards and best global practices.
The mission was led by IAEA expert Bryce Lehman (USA), with Gabor Petоfi (Hungary) serving as deputy team leader. The team included leading specialists from the USA, Argentina, Ukraine, Romania, Sweden, and the United Kingdom.
During the mission, experts thoroughly reviewed the plant’s performance across several key areas, including improvement of ageing management systems, enhancement of equipment reliability, implementation of long-term operation programs, and continuous safety oversight.
It was noted that since the previous SALTO missions (2013, 2016, and 2018), significant progress has been achieved at the Armenian NPP—particularly in equipment monitoring, ageing management, and the development of a strong safety culture.
The implementation of the SALTO mission once again reaffirms the Republic of Armenia’s commitment to maintaining the highest standards of nuclear safety and ensuring the plant’s compliance with IAEA international requirements.