ՀՀ-ՈՒՄ ՇՎԵԴԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ
Ս/թ փետրվարի 18-ին ճանաչողական այցով Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում էր գտնվում ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում քննարկվեցին Հայկական ԱԷԿ-ի և շվեդական ոլորտային ընկերությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները, փորձի փոխանակման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի բնագավառում նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման հարցերը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը ներկայացրեց կայանի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ընթացիկ գործընթացները:
Կողմերը քննարկեցին նաև Հայաստանում նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրին առնչվող հարցեր, որի շրջանակներում կարևորվեց շվեդական առաջատար տեխնոլոգիաների ներուժի կիրառումը: Ընդգծվեց, որ դիվանագիտական ու գործարար կապերի խորացումը կարող է նպաստել հայ-շվեդական համագործակցության ընդլայնմանը էներգետիկայի և ատոմային արդյունաբերության ոլորտում:
Կողմերը կարևորեցին նմանատիպ փոխայցելությունները՝ համոզմունք հայտնելով, որ այս այցը կնպաստի Հայկական ԱԷԿ-ի և շվեդական ընկերությունների միջև գործակցության հետագա զարգացմանը:

ВИЗИТ ПОСЛА ШВЕЦИИ В РА НА АРМЯНСКУЮ АЭС
18 февраля 2025г. Армянскую АЭС с ознакомительным визитом посетила делегация, возглавляемая Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеция в РА Патриком Свенссоном.
В рамках визита были обсуждены возможности сотрудничества между Армянской АЭС и шведскими отраслевыми компаниями, перспективы обмена опытом, а также вопросы применения инновационных технологий в сфере энергетики.
Первый заместитель генерального директора ЗАО “ААЭК” – директор ААЭС Мовсес Варданян представил текущие процессы по повторному продлению срока эксплуатации энергоблока №2 станции.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с программой строительства нового энергоблока в Армении, и отметили важность применения потенциала передовых шведских технологий. Было подчеркнуто, что углубление дипломатических и деловых связей может поспособствовать расширению армяно-шведского сотрудничества в сфере энергетики и атомной промышленности.
Стороны придали важность подобным взаимным визитам, выразив уверенность в том, что этот визит поспособствует дальнейшему развитию сотрудничества между Армянской АЭС и шведскими компаниями.