ՀՀ-ՈՒՄ ՇՎԵԴԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ
Ս/թ փետրվարի 18-ին ճանաչողական այցով Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում էր գտնվում ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում քննարկվեցին Հայկական ԱԷԿ-ի և շվեդական ոլորտային ընկերությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները, փորձի փոխանակման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի բնագավառում նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման հարցերը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը ներկայացրեց կայանի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ընթացիկ գործընթացները:
Կողմերը քննարկեցին նաև Հայաստանում նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրին առնչվող հարցեր, որի շրջանակներում կարևորվեց շվեդական առաջատար տեխնոլոգիաների ներուժի կիրառումը: Ընդգծվեց, որ դիվանագիտական ու գործարար կապերի խորացումը կարող է նպաստել հայ-շվեդական համագործակցության ընդլայնմանը էներգետիկայի և ատոմային արդյունաբերության ոլորտում:
Կողմերը կարևորեցին նմանատիպ փոխայցելությունները՝ համոզմունք հայտնելով, որ այս այցը կնպաստի Հայկական ԱԷԿ-ի և շվեդական ընկերությունների միջև գործակցության հետագա զարգացմանը:

VISIT OF THE AMBASSADOR OF SWEDEN TO THE RA TO THE ARMENIAN NPP
On February 18 of this year, a delegation led by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the RA, Patrik Svensson, paid a study visit to the Armenian NPP.
Within the framework of this visit, the possibilities for cooperation between the Armenian NPP and Swedish industry-related companies were discussed, along with prospects for exchanging experiences and issues related to the application of innovative technologies in the field of energy.
Movses Vardanyan, HAEK CJSC First Deputy Director General-ANPP Director, presented the ongoing processes related to the Unit 2 operational life re-extension.
The parties also discussed issues related to the construction of a new power unit in Armenia, within the framework of which the potential of Swedish leading technologies was emphasized. It was highlighted that the deepening of diplomatic and business ties could contribute to the expansion of Armenian-Swedish cooperation in the fields of energy and the nuclear industry.
The parties emphasized the importance of such reciprocal visits, expressing the belief that this visit would contribute to the further development of cooperation between the Armenian NPP and Swedish companies.