ՀՀ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՆՈՐ ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՆԱԽԱԳԾԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
“ՀԱԷԿ” ՓԲԸ և АО "Русатом Оверсиз" ընկերությունների միջև կնքված Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում մեկնարկել է ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծին ուղղված գործընթացը:
Ստեղծված համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական նիստը կայացավ ս/թ հունիսի 23-ին` ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ: Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում էր նախագծի ղեկավար, АО «РЭП» ընկերության նախագահի խորհրդական Վիկտոր Կոլեսնիկովը։ Առաջին հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ օրակարգում էր մեծ հզորության ՋՋԷՌ տիպի ռեակտորի նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորման (ՏՏՀ) կառուցվածքի, ՏՏՀ կատարման տեխնիկական առաջադրանքի և կիրառվելիք նորմատիվ տեխնիկական փաստաթղթերին ու լիցենզավորմանը վերաբերող մոտեցումների քննարկումը:
Քննարկումների ընթացքում դիտարկվեց ՋՋԷՌ տիպի 1000-1300ՄՎտ հզորությամբ տիպային ստանդարտ էներգաբլոկի տարբերակը, որն անցել է համապատասխան փորձարկումներ:
Խորհրդակցությանը ներկա էին նաև ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի ներկայացուցիչները, որոնք, նախապես ուսումնասիրելով ռուսական կողմի առաջարկները, ներկայացրին միջուկային տեղակայանքների նախագծման, տեղանքի ընտրության, կառուցման և անվտանգության երաշխիքների լիցենզավորման վերաբերյալ ՀՀ-ում գործող կարգը:
Քննարկումների և տարաբնույթ հարցուպատասխանների արդյունքում կողմերն ընդգծեցին հանդիպման արդյունավետությունը, ինչն արդեն որոշակի ու զգալի քայլ է նախագիծը կյանքի կոչելու պատասխանատու գործընթացում:

DISCUSSION AT ANPP OF THE PROJECT FOR THE CONSTRUCTION OF A NEW POWER UNIT IN THE TERRITORY OF ARMENIA
Within the framework of the Memorandum of Understanding concluded between the HAEK CJSC and Rusatom Overseas JSC, a process of discussing the project for the construction of a new power unit in the territory of the Republic of Armenia has commenced.
A regular meeting of the established joint working group was held on June 23, 2022, chaired by the Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructures Hakob Vardanyan. The Russian delegation was headed by Victor Kolesnikov, the project manager, adviser to the president of "REP" JSC. According to the agreement reached at the first meeting, the agenda included discussion of the structure of the preliminary feasibility study (PFS) on high power WWER, the Terms of Reference for the feasibility study performance and approaches to the applicable regulatory technical documents and licensing.
In the course of the discussions, an option of a typical standard WWER unit, with a capacity of 1,000-1,300 MW that has passed all the relevant tests, was considered.
Representatives of the RA Committee for Nuclear Safety Regulation were also present at the meeting, who, having studied the proposals of the Russian party, presented the RA licensing procedure for the design of nuclear installations, site selection, construction and security safeguards.
During the discussions, having received answers to various questions, the parties emphasized the effectiveness of the meeting, which is already a certain significant step in the process of project implementation.