ՀՀ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՆՈՐ ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՆԱԽԱԳԾԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
“ՀԱԷԿ” ՓԲԸ և АО "Русатом Оверсиз" ընկերությունների միջև կնքված Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում մեկնարկել է ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծին ուղղված գործընթացը:
Ստեղծված համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական նիստը կայացավ ս/թ հունիսի 23-ին` ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ: Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում էր նախագծի ղեկավար, АО «РЭП» ընկերության նախագահի խորհրդական Վիկտոր Կոլեսնիկովը։ Առաջին հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ օրակարգում էր մեծ հզորության ՋՋԷՌ տիպի ռեակտորի նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորման (ՏՏՀ) կառուցվածքի, ՏՏՀ կատարման տեխնիկական առաջադրանքի և կիրառվելիք նորմատիվ տեխնիկական փաստաթղթերին ու լիցենզավորմանը վերաբերող մոտեցումների քննարկումը:
Քննարկումների ընթացքում դիտարկվեց ՋՋԷՌ տիպի 1000-1300ՄՎտ հզորությամբ տիպային ստանդարտ էներգաբլոկի տարբերակը, որն անցել է համապատասխան փորձարկումներ:
Խորհրդակցությանը ներկա էին նաև ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի ներկայացուցիչները, որոնք, նախապես ուսումնասիրելով ռուսական կողմի առաջարկները, ներկայացրին միջուկային տեղակայանքների նախագծման, տեղանքի ընտրության, կառուցման և անվտանգության երաշխիքների լիցենզավորման վերաբերյալ ՀՀ-ում գործող կարգը:
Քննարկումների և տարաբնույթ հարցուպատասխանների արդյունքում կողմերն ընդգծեցին հանդիպման արդյունավետությունը, ինչն արդեն որոշակի ու զգալի քայլ է նախագիծը կյանքի կոչելու պատասխանատու գործընթացում:

ОБСУЖДЕНИЕ НА ААЭС ПРОЕКТА ПО СООРУЖЕНИЮ НОВОГО ЭНЕРГОБЛОКА НА ТЕРРИТОРИИ РА
В рамках Меморандума о взаимопонимании, заключенного между ЗАО “ААЭК" и АО "Русатом Оверсиз", стартовал процесс рассмотрения проекта по сооружению нового энергоблока на территории РА.
Очередная встреча созданной совместной рабочей группы состоялась 23 июня 2022г. во главе с заместителем министра территориального управления и инфраструктур РА Акобом Варданяном. Российскую делегацию возглавлял руководитель проекта, советник президента АО “РЭП" Виктор Колесников. Согласно договоренности, достигнутой в ходе первой встречи, сегодня в повестку дня входило обсуждение структуры предварительного технико-экономического обоснования (ТЭО) по ВВЭР БМ, технического задания на проведение ТЭО и подходов к применимым нормативно-техническим документам и лицензированию.
В процессе обсуждений был рассмотрен вариант типового стандартного энергоблока ВВЭР, мощностью в 1000-1300МВт, который прошел соответствующие испытания.
Во время совещания также присутствовали представители Комитета РА по регулированию ядерной безопасности, которые, предварительно изучив предложения русской стороны, представили действующий в РА порядок лицензирования проектирования ядерных установок, выбора площадки, строительства и гарантий безопасности.
В ходе обсуждений получив ответы на различные вопросы, стороны отметили эффективность встречи, что уже является определенным существенным шагом в процессе реализации проекта.