ՀՈՒՇԱԳԻՐ՝ Ի ՆՊԱՍՏ ՀԱՅ-ՉԵԽԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԱՄՐԱՊՆԴՄԱՆ
Հայկական ԱԷԿ-ի ֆիզպաշտպանության համակարգի ամրապնդումն ու մշտական կատարելագործումը եղել և մնում են առաջնահերթություն կայանի ղեկավարության համար: Այդ նպատակին էր ուղղված այսօր՝ հունիսի 7-ին, կայացած աշխատանքային հանդիպումը. Հայկական ԱԷԿ էին այցելել չեխական Bria Systems s.r.o. ընկերության ներկայացուցիչները՝ ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեդրժիխ Կոպեցկու գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն ընդգծեց, որ հայ-չեխական համագործակցությունը, որ կայուն հիմքերի վրա է, տարեցտարի ավելի է ամրապնդվում: Ի դեմս չեխական մի շարք ընկերությունների, որոնք կոնկրետ ուղղություններով մատակարարումներ և ոլորտային այլ ծառայություններ են իրականացնում, ՀԱԷԿ-ն ունի հուսալի գործընկերներ:
ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը հետաքրքրված է Bria Systems ընկերության առաջարկած accur8vision ֆիզպաշտպանության համակարգով, որը ժամանակակից LIDAR տեխնոլոգիայի օգտագործմամբ հնարավոր արտաքին վտանգների տարածական հայտնաբերման հնարավորություն է տալիս: Համապատասխան ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում այն կներդրվի կայանում՝ առավել բարձր մակարդակի հասցնելով ֆիզիկական պաշտպանության համակարգը:
Դեսպան Բ. Կոպեցկին իր երախտագիտությունը հայտնեց բարձր գնահատականի և արդյունավետ համագործակցության համար և վստահեցրեց, որ ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության դեսպանությունն իր լիազորությունների սահմանում հնարավորինս կաջակցի փոխգործակցության ամրապնդմանը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց հայ-չեխական Հուշագիր:
Հուշագրի ստորագրումը կնպաստի ոչ միայն ՀԱԷԿ-ի ֆիզիկական պաշտպանության համակարգի կատարելագործմանը, այլ նաև հայ-չեխական գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանը:

МЕМОРАНДУМ В ПОЛЬЗУ УКРЕПЛЕНИЯ АРМЯНО-ЧЕШСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА
Усиление и постоянное совершенствование системы физической защиты Армянской АЭС были и остаются приоритетом для руководства станции. Именно этой цели была посвящена рабочая встреча, состоявшаяся сегодня, 7 июня. Армянскую АЭС посетили представители чешской компании Bria Systems s.r.o. во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Чешской Республики в РА Бедржихом Копецки.
Поприветствовав гостей, генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян подчеркнул, что армяно-чешское сотрудничество, которое осуществляется на устойчивой основе, из года в год укрепляется еще больше. В лице ряда чешских компаний, осуществляющих поставки по конкретным направлениям и другие отраслевые услуги, ААЭС имеет надежных партнеров.
Руководство ААЭС заинтересовано предлагаемой компанией Bria Systems системой физической защиты accur8vision, которая дает возможность пространственного обнаружения потенциальных внешних угроз с применением современной технологии LIDAR. При наличии соответствующих финансовых средств данная система будет внедрена на станции, тем самым система физзащиты будет доведена до более высокого уровня.
Посол Б. Копецки выразил признательность за высокую оценку и эффективное сотрудничество и уверил, что посольство Чешской Республики в РА в рамках своих полномочий будет всячески содействовать укреплению взаимострудничества.
В завершение встречи был подписан Армяно-чешский меморандум.
Подписание Меморандума поспособствует не только совершенствованию системы физической защиты ААЭС, но и укреплению армяно-чешских партнерских отношений.