«ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՉԱԿԱՆ ԴԻԱԳՆՈՍՏԻԿԱ» ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՆ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) հետ համագործակցության շրջանակներում ՀԱԷԿ-ում առաջին անգամ կիրականացվի «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» փորձնական գործընթացը:
Այդ նպատակով ս/թ օգոստոսի 12-ին և 13-ին նախնական այցով Հայկական ատոմակայանում էին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի փոխտնօրեն Ս. Վիբորնովը և ՇԿՀԱ Ատլանտյան կենտրոնի (ԱՄՆ) փորձագետ Էլերի Մոնրո Շումեյքերը: Փորձնական գործընթացի նպատակն է աջակցել Ասոցիացիայի անդամ կազմակերպություններին՝ առաջնորդության ոլորտի զարգացման, կատարելագործման, կազմակերպչական հարցերում դրական փորձի փոխանակման գործում:
Գործընթացն առաջինն է ինչպես ՀԱԷԿ-ի, այնպես էլ ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի համար, այնինչ Ատլանտյան կենտրոնում այն գործում է արդեն 5 տարի և կիրառվել է ԱՄՆ 9 ատոմակայաններում:
Կազմակերպչական դիագնոստիկան կտևի երկու շաբաթ. ստուգման արդյունքում կուսումնասիրվեն կայանի գործունեության կոնկրետ ուղղություններ և ասպեկտներ, արդյունքում կգնահատվի Հայկական ԱԷԿ-ի ընդհանուր կազմակերպչական վիճակը (հատկապես առաջնորդության ոլորտում):
Կազմակերպչական դիագնոստիկայի անցկացումը Հայկական ԱԷԿ-ում թույլ կտա կատարելագործել այդ գործընթացը՝ հետագայում այն աշխարհի այլ ատոմային կայաններում կիրառելու նպատակով:

ПРОЦЕСС «ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ДИАГНОСТИКА» ВПЕРВЫЕ НА ААЭС
В рамках сотрудничества со Всемирной ассоциацией организаций, эксплуатирующих атомные электростанции (ВАО АЭС), на ААЭС впервые будет проведен пилотный процесс «Организационная диагностика».
С этой целью 12-13 августа 2021 года на Армянской АЭС с предварительным визитом находились заместитель директора Московского центра ВАО АЭС С. Выборнов и эксперт Атлантского центра ВАО АЭС (США) Элери Монро Шумейкер. Целью пилотного процесса является оказание поддержки организациям-членам Ассоциации в развитии, совершенствовании области лидерства, обмене положительным опытом в организационных вопросах.
Данный процесс является новым как для Армянской АЭС, так и для Московского центра ВАО АЭС, тогда как в Атлантском центре он действует уже 5 лет и применялся на 9 атомных станциях США.
Организационная диагностика будет проведена в течение двух недель: в результате проверки будут рассмотрены конкретные направления и аспекты деятельности станции, после чего будет дана оценка общему организационному состоянию Армянской АЭС (в частности, в области лидерства).
Проведение организационной диагностики на Армянской АЭС позволит усовершенствовать данный процесс с целью его дальнейшего применения на других АЭС мира.