ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱԷՄԳ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ 67-ՐԴ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
Սույն թվականի սեպտեմբերի 24-ից 27-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն էդուարդ Մարտիրոսյանը ՀՀ պատվիրակության կազմում մասնակցել է ԱԷՄԳ գլխավոր համաժողովի 67-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին։
Համաժողովի ծրագրով նախատեսված լիագումար նիստերից բացի, կայացել են մի շարք խորհրդակցություններ և բանակցություններ, որոնց ընթացքում քննարկվել են առաջնային կարևորության բազմաթիվ հարցեր:
Այցի շրջանակներում կայացել է հանդիպում ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, «Տեխնիկական համագործակցության» դեպարտամենտի ղեկավարի հետ, քննարկվել են ռադիոակտիվ թափոնների անվտանգ կառավարման ապահովման գործում Հայկական ԱԷԿ-ին տեխնիկական համագործակցության, փորձագիտական, գիտատեխնիկական և տեղեկատվական-խորհրդատվական աջակցության ակտիվացման հեռանկարները:
Համաժողովի շրջանակներում կայացել է հայկական պատվիրակության հանդիպումը Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ՝ ՀԱԷԿ-ի անվտանգության պատշաճ մակարդակի ապահովմանն ուղղված առավել բարդ, երկարաժամկետ միջոցառումների իրականացման ուղիների թեմայով:
Գլխավոր համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել է նաև ԱԷՄԳ-ի և Հայաստանի միջև միջուկային ոլորտում 30-ամյա համագործակցությանը նվիրված ընդունելություն և ցուցահանդես, որի  ընթացքում ցուցադրվել են այդ համագործակցության մասին պատմող  իրադարձային լուսանկարներ:

PARTICIPATION IN THE ACTIVITIES OF THE 67TH SESSION OF THE IAEA GENERAL CONFERENCE
On 24-27 September, 2023 Eduard Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC, as a member of the RA delegation, participated in the 67th session of the IAEA General Conference.
In addition to the plenary sessions provided for by the conference agenda, a number of meetings and negotiations were conducted during which many issues of paramount importance were discussed.
In the framework of the visit, a meeting was held with the IAEA Deputy Director General, Head of the Technical Cooperation Department, the prospects for intensifying technical cooperation, providing expert, scientific-technical and informational-advisory support to the Armenian NPP in ensuring the safe management of radioactive waste were discussed.
As part of the conference, a meeting of the Armenian delegation with the representatives of the European Commission took place with a view to discuss the ways of implementing the most complicated, long-term measures aimed at ensuring an adequate level of safety at the ANPP.
Within the framework of the General Conference a reception and an exhibition were also organized. They were dedicated to the 30-year cooperation between the IAEA and Armenia in the nuclear field. During the exhibition photographs demonstrating this cooperation were shown.