ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱԷՄԳ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ 67-ՐԴ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
Սույն թվականի սեպտեմբերի 24-ից 27-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն էդուարդ Մարտիրոսյանը ՀՀ պատվիրակության կազմում մասնակցել է ԱԷՄԳ գլխավոր համաժողովի 67-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին։
Համաժողովի ծրագրով նախատեսված լիագումար նիստերից բացի, կայացել են մի շարք խորհրդակցություններ և բանակցություններ, որոնց ընթացքում քննարկվել են առաջնային կարևորության բազմաթիվ հարցեր:
Այցի շրջանակներում կայացել է հանդիպում ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, «Տեխնիկական համագործակցության» դեպարտամենտի ղեկավարի հետ, քննարկվել են ռադիոակտիվ թափոնների անվտանգ կառավարման ապահովման գործում Հայկական ԱԷԿ-ին տեխնիկական համագործակցության, փորձագիտական, գիտատեխնիկական և տեղեկատվական-խորհրդատվական աջակցության ակտիվացման հեռանկարները:
Համաժողովի շրջանակներում կայացել է հայկական պատվիրակության հանդիպումը Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ՝ ՀԱԷԿ-ի անվտանգության պատշաճ մակարդակի ապահովմանն ուղղված առավել բարդ, երկարաժամկետ միջոցառումների իրականացման ուղիների թեմայով:
Գլխավոր համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել է նաև ԱԷՄԳ-ի և Հայաստանի միջև միջուկային ոլորտում 30-ամյա համագործակցությանը նվիրված ընդունելություն և ցուցահանդես, որի  ընթացքում ցուցադրվել են այդ համագործակցության մասին պատմող  իրադարձային լուսանկարներ:

УЧАСТИЕ В РАБОТЕ 67-Й СЕССИИ ГЕНЕРАЛЬНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ МАГАТЭ
С 24 по 27 сентября с.г. генеральный директор ЗАО “ААЭК” Эдуард Мартиросян в составе делегации РА принял участие в работе 67-й сессии Генеральной конференции МАГАТЭ.
Помимо предусмотренных программой конференции пленарных заседаний, был проведен ряд совещаний и переговоров, в ходе которых было обсуждено множество вопросов первостепенной важности.
В рамках визита состоялась встреча с заместителем генерального директора МАГАТЭ, руководителем Департамента технического сотрудничества, были обсуждены перспективы активизации технического сотрудничества, оказания экспертной, научно-технической и информационно-консультативной поддержки Армянской АЭС в деле обеспечения безопасного обращения с радиоактивными отходами.
В рамках конференции состоялась встреча армянской делегации с представителями Еврокомиссии на тему, касающуюся путей реализации наиболее сложных, долгосрочных мер, направленных на обеспечение надлежащего уровня безопасности ААЭС.
В рамках Генеральной конференции были также организованы прием и выставка, которая была посвящена 30-летнему сотрудничеству в ядерной сфере между МАГАТЭ и Арменией и в ходе которой были представлены фотографии, демонстрирующие это сотрудничество.