ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ՆԻՍՏԻՆ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի պատվիրակությունը , որը ղեկավարում էր «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ  գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, մասնակցել է 2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 1-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Աբու Դաբի քաղաքում ՇԿՀԱ Ռազմավարության, կառավարման և նշանակումների կոմիտեի նիստին: Նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել են ավելի քան 400 մասնակից 35 երկրներից: «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը երկրորդ անգամ ընտրվել է  ՇԿՀԱ  Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ հաջորդ երկու տարիների համար:
Հանդիպմանը, որին ներկա են գտնվել նաև ասոցիացիայի ղեկավար կազմը և տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների նախագահները, քննարկվել են ՇԿՀԱ անդամակցության, նոր անդամների ներգրավման և նրանց աջակցության, ինչպես նաև այդ գործընթացում որոշ հիմնավորված փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է ասոցիացիայի արժեքավոր դերը՝ էներգաբլոկների անվտանգ շահագործման և շահագործման ժամկետի օպտիմալացման ապահովման հարցերում:
Անցկացվել է նաև տեխնիկական ղեկավարների/գլխավոր ճարտարագետների (ԳՃ) գլոբալ ֆորումը, որին մասնակցում էր Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը՝ նպատակ ունենալով զգալի ներդրում ունենալ ԱԷԿ-ների ապագա անվտանգ շահագործման գործում: Վերոնշյալ  ֆորումի շրջանակներում անցկացվեցին նիստեր, որոնք նվիրված են այնպիսի կարևոր թեմաների, ինչպիսիք են  «Ընթացք դեպի կատարելություն»  նախաձեռնությունը,  «Նշանակալի պատահարների  նվազեցումը» ,  «Ոլորտային աշխատանքային խմբի գործունեությունը», «Պատասխանատվության ստանձնումը գործունեության ցուցանիշների և կատարելագործված մոնիթորինգի նկատմամբ» և այլն:
Տեղի ունեցավ նաև երիտասարդական շարժման ֆորումը, որը նվիրված էր ապագա սերնդին, նրանց զարգացմանը և ատոմային ոլորտում ուժեղ, իրազեկ մասնագետների կայացմանը: Ֆորումին մասնակցում էր ՀԱԷԿ-ի Շահագործման ժամկետի երկարացման և ռեսուրսի բաժնի գլխավոր մասնագետ և երիտասարդական շարժման ղեկավար Երվանդ Ստեփանյանը:
Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը ՇԿՀԱ-ի 2024 թվականի ընդհանուր ժողովում կարևոր նշանակություն ունի ինչպես Հայաստանի միջուկային ոլորտի զարգացման, այնպես էլ միջազգային համագործակցության և գիտելիքների փոխանակման համար: Հայկական ատոմակայանը  լինելով ՇԿՀԱ-ի անդամ, ակտիվ մասնակցում է միջուկային անվտանգության ապահովման գլոբալ ջանքերին։ ՀԱԷԿ-ը, որն ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի զգալի մասը, հետևում է անվտանգության միջազգային չափանիշներին և պատրաստ է ներկայացնել իր ունեցած փորձն ու հաջողված ծրագրերը։ ՀԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները օգնեցին ատոմային էներգետիկայում սկսնակ երկրներին հասկանալ, թե ինչպես նշված պետությունները կարող են ապահովել միջուկային անվտանգություն՝ շարունակելով կատարելագործվել։

PARTICIPATION IN THE SESSION OF THE WORLD ASSOCIATION OF NUCLEAR POWER PLANT OPERATING ORGANIZATIONS
The delegation of the Armenian Nuclear Power Plant, led by the General Director of HAEK CJSC, Eduard Martirosyan, participated in the session of the WANO Strategy, Governance and Nominations Committee held in Abu Dhabi, United Arab Emirates, from September 24 to October 1, 2024. More than 400 participants from 35 countries took part in the session’s activities. Eduard Martirosyan, HAEK CJSC General Director, was re-elected as the Chairman of the Board of the Governors of WANO Moscow Center for the next two years.
The meeting, attended by leadership of the association and the presidents of the five regional centers, discussed several issues regarding WANO membership, the involvement of new members and their support, as well as introducing certain justified changes to this process. During the discussions, the valuable role of the association was highlighted in ensuring the safe operation of power units and optimizing their operational lifespan.
The Global Forum of Technical Directors/Chief Engineers was also held, with the participation of the Chief Engineer of the Armenian NPP, Artur Grigoryan, aiming to make a significant contribution to the future safe operation of nuclear power plants. Within the framework of the aforementioned forum, sessions were held dedicated to important topics, such as the “Path to Excellence” initiative, “Reduction of Significant Events”, “Sector Working Group Activities”, “Accountability for Performance Indicators and Enhanced Monitoring” and others.
A Youth Movement Forum was also held, dedicated to the future generation, their development and the formation of strong, knowledgeable professionals in the nuclear sector. The Forum was attended by Yervand Stepanyan, the Chief Specialist of the Armenian NPP’s Lifetime Extension and Resource Department and the Head of Youth Movement.
The participation of the Armenian delegation in WANO’s 2024 General Assembly is of significant importance for both the development of Armenia’s nuclear sector and international cooperation and knowledge exchange. As a member of WANO, the Nuclear Power Plant actively participates in global efforts to ensure nuclear safety. The Armenian Nuclear Power Plant which provides a significant portion of the country’s electricity, adheres to international safety standards and is ready to share its experience and successful projects. The representatives of the Armenian Nuclear Power Plant assisted newcomer countries in nuclear energy to understand how these states can ensure nuclear safety while continuing to improve.