ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ՆԻՍՏԻՆ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի պատվիրակությունը , որը ղեկավարում էր «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ  գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, մասնակցել է 2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 1-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Աբու Դաբի քաղաքում ՇԿՀԱ Ռազմավարության, կառավարման և նշանակումների կոմիտեի նիստին: Նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել են ավելի քան 400 մասնակից 35 երկրներից: «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը երկրորդ անգամ ընտրվել է  ՇԿՀԱ  Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ հաջորդ երկու տարիների համար:
Հանդիպմանը, որին ներկա են գտնվել նաև ասոցիացիայի ղեկավար կազմը և տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների նախագահները, քննարկվել են ՇԿՀԱ անդամակցության, նոր անդամների ներգրավման և նրանց աջակցության, ինչպես նաև այդ գործընթացում որոշ հիմնավորված փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է ասոցիացիայի արժեքավոր դերը՝ էներգաբլոկների անվտանգ շահագործման և շահագործման ժամկետի օպտիմալացման ապահովման հարցերում:
Անցկացվել է նաև տեխնիկական ղեկավարների/գլխավոր ճարտարագետների (ԳՃ) գլոբալ ֆորումը, որին մասնակցում էր Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը՝ նպատակ ունենալով զգալի ներդրում ունենալ ԱԷԿ-ների ապագա անվտանգ շահագործման գործում: Վերոնշյալ  ֆորումի շրջանակներում անցկացվեցին նիստեր, որոնք նվիրված են այնպիսի կարևոր թեմաների, ինչպիսիք են  «Ընթացք դեպի կատարելություն»  նախաձեռնությունը,  «Նշանակալի պատահարների  նվազեցումը» ,  «Ոլորտային աշխատանքային խմբի գործունեությունը», «Պատասխանատվության ստանձնումը գործունեության ցուցանիշների և կատարելագործված մոնիթորինգի նկատմամբ» և այլն:
Տեղի ունեցավ նաև երիտասարդական շարժման ֆորումը, որը նվիրված էր ապագա սերնդին, նրանց զարգացմանը և ատոմային ոլորտում ուժեղ, իրազեկ մասնագետների կայացմանը: Ֆորումին մասնակցում էր ՀԱԷԿ-ի Շահագործման ժամկետի երկարացման և ռեսուրսի բաժնի գլխավոր մասնագետ և երիտասարդական շարժման ղեկավար Երվանդ Ստեփանյանը:
Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը ՇԿՀԱ-ի 2024 թվականի ընդհանուր ժողովում կարևոր նշանակություն ունի ինչպես Հայաստանի միջուկային ոլորտի զարգացման, այնպես էլ միջազգային համագործակցության և գիտելիքների փոխանակման համար: Հայկական ատոմակայանը  լինելով ՇԿՀԱ-ի անդամ, ակտիվ մասնակցում է միջուկային անվտանգության ապահովման գլոբալ ջանքերին։ ՀԱԷԿ-ը, որն ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի զգալի մասը, հետևում է անվտանգության միջազգային չափանիշներին և պատրաստ է ներկայացնել իր ունեցած փորձն ու հաջողված ծրագրերը։ ՀԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները օգնեցին ատոմային էներգետիկայում սկսնակ երկրներին հասկանալ, թե ինչպես նշված պետությունները կարող են ապահովել միջուկային անվտանգություն՝ շարունակելով կատարելագործվել։

УЧАСТИЕ В ЗАСЕДАНИИ ВСЕМИРНОЙ АССОЦИАЦИИ ОРГАНИЗАЦИЙ, ЭКСПЛУАТИРУЮЩИХ АТОМНЫЕ СТАНЦИИ
Делегация Армянской атомной электростанции во главе с генеральным директором ЗАО “ААЭК” Эдуардом Мартиросяном с 24 сентября по 1 октября 2024 года приняла участие в заседании Комитета по стратегии, управлению и назначениям ВАО АЭС, которое проводилось в городе Абу-Даби, Объединенные Арабские Эмираты. В работе сессии приняли участие более 400 участников из 35 стран. Генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян во второй раз был избран председателем Совета управляющих Московского центра ВАО АЭС сроком на следующие два года. На встрече, в которой также приняли участие руководство ассоциации и директора пяти региональных центров, был обсужден ряд вопросов, касающихся членства в ВАО АЭС, привлечения новых членов и их поддержки, а также внесения некоторых обоснованных изменений в этот процесс. В ходе обсуждений была подчеркнута важная роль ассоциации в вопросах обеспечения безопасной эксплуатации энергоблоков и оптимизации срока эксплуатации. Также состоялся Глобальный форум технических руководителей/главных инженеров (ГИ), в котором принял участие главный инженер Армянской АЭС Артур Григорян. Форум был направлен на внесение значительного вклада в будущую безопасную эксплуатацию АЭС. В рамках вышеуказанного форума были проведены заседания, посвященные таким важным темам, как инициатива «Курс на совершенство», «Минимизация значительных событий», «Деятельность отраслевой рабочей группы», «Принятие ответственности за показатели деятельности и улучшенный мониторинг» и т.д. Состоялся также форум молодёжного движения, который был посвящён будущему поколению, его развитию и становлению сильных, компетентных специалистов в атомной сфере. В форуме принял участие главный специалист Отдела ресурса и продления эксплуатации и руководитель молодежного движения Ерванд Степанян.
Участие армянской делегации в Общем собрании ВАО АЭС 2024 года имеет большое значение как для развития атомной отрасли Армении, так и для международного сотрудничества и обмена знаниями. Армянская АЭС, являясь членом ВАО АЭС, активно участвует в глобальных усилиях по обеспечению ядерной безопасности. ААЭС, которая обеспечивает значительную часть электроэнергии страны, следует международным стандартам безопасности и готова представить свой опыт и успешные проекты. Представители ААЭС помогли странам-новичкам в атомной энергетике понять, каким образом указанные государства могут обеспечить ядерную безопасность, продолжая совершенствоваться.