ՊՆՎ-2025-ը ընթացքի մեջ է
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում (ՀԱԷԿ) ընթացքի մեջ են պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ) աշխատանքները՝ ըստ 2025թ հաստատված ժամանակացույցի։ Վերանորոգումը մեկնարկել է մայիսին և նախատեսվում է ավարտել հուլիսի առաջին տասնօրյակում՝ ապահովելով կայանի երկրորդ էներգաբլոկի անվտանգ և հուսալի շահագործումը։
ՊՆՎ-ը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս նորոգել ու ստուգել համակարգերը, այլ նաև կատարել կառուցվածքային և տեխնոլոգիական արդիականացումներ՝ անհրաժեշտ հետագա շահագործման համար։Այն հանդիսանում է կայանի անխափան և անվտանգ աշխատանքի հիմնասյուներից մեկը և ուղղակիորեն նպաստում է Հայաստանի էներգետիկ անկախությանն ու կայունությանը։
ՊՆՎ 2025-ի ընթացքում Հայկական ԱԷԿ-ում նախատեսվում է իրականացնել մի շարք կարևոր տեխնիկական և անվտանգության ապահովման աշխատանքներ՝ ներառյալ ռեակտորային տեղակայանքի, տուրբինների և տուրբոգեներատորների նորոգում, ներիրանային սարքերի ստուգում, ինչպես նաև համակարգերի արդիականացում շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ծրագրի շրջանակում։
Այս աշխատանքները միտված են կայանի սարքավորումների տեխնիկական վիճակի բարելավմանը, շահագործման անվտանգության ամրապնդմանը և էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակների իրագործմանը։
Աշխատանքներին մասնակցում են ՀԱԷԿ-ի մասնագետները, ինչպես նաև հայաստանյան և արտասահմանյան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ Ռուսաստանից, Չեխիայից, Խորվաթիայից, Սլովակիայից և Ուկրաինայից։
Վերանորոգման ավարտից հետո կայանում կիրականացվեն փորձարկումներ և ստուգումներ, որից հետո 2-րդ էներգաբլոկը կմիանա Հայաստանի միասնական էներգահամակարգին։

ППР-2025 ПРОДОЛЖАЕТСЯ
На Армянской атомной электростанции (ААЭС) ведутся планово-предупредительные ремонтные работы (ППР) согласно утвержденному графику на 2025 год. Ремонтные работы начались в мае, и их планируется завершить в первой декаде июля, что обеспечит безопасную и надежную эксплуатацию второго энергоблока станции.
ППР позволяет не только ремонтировать и проверять системы, но и осуществлять структурные и технологические модернизации, необходимые для дальнейшей эксплуатации. Это один из столпов бесперебойной и безопасной работы станции и напрямую способствует энергетической независимости и стабильности Армении.
В период ППР-2025 на Армянской АЭС планируется провести ряд важных технических и связанных с безопасностью работ, в том числе ремонт реакторной установки, турбин и турбогенераторов, обследование внутрикорпусных устройств, а также модернизацию систем в рамках программы повторного продления срока эксплуатации.
Данные работы направлены на улучшение технического состояния оборудования станции, повышение безопасности эксплуатации и достижение целей по продлению срока эксплуатации энергоблока.
В работах участвуют специалисты Армянской АЭС, а также представители армянских и зарубежных организаций из России, Чехии, Хорватии, Словакии и Украины.
По завершении ремонта на станции пройдут испытания и проверки, после чего второй энергоблок будет подключен к единой энергосистеме Армении.