Շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական ղեկավարների/Ատոմային էլեկտրակայանների գլխավոր ճարտարագետների տասնչորսերորդ համաժողով (ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի CNO Ֆորում)
2024 թվականի հոկտեմբերի 9-10-ը Երևանում (Հայաստանի Հանրապետություն) տեղի ունեցավ ատոմային էլեկտրակայանների շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական տնօրենների/գլխավոր ճարտարագետների տասնչորսերորդ համաժողովը (ՇԿՀԱ ՄԿ CNO Forum):
Հանդիպմանը մասնակցում էին 30 ղեկավարներ և մասնագետներ՝ Հայաստանի, Բուլղարիայի, Հնդկաստանի, Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի ԱԷԿ-ների և շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական ղեկավարներ (գլխավոր ճարտարագետներ), ՇԿՀԱ ՄԿ կառավարիչների խորհրդի նախագահը -Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենը, «ՎՆԻԻԱԷՍ» գիտատեխնիկական կենտրոնի տնօրենը- գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը, «Ատոմէներգոռեմոնտ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը-գլխավոր ճարտարագետը, «Ատոմտեխէներգո»-յի Մոսկովյան մասնաճյուղի՝ «Ցենտրատոմտեխէներգո»-յի գլխավոր ճարտարագետը, ՇԿՀԱ ԱԷԿ-ի Մոսկովյան CNO ֆորումի նախագահը և փոխնախագահը, ՇԿՀԱ գործադիր տնօրենը, ՇԿՀԱ Լոնդոնյան գրասենյակի միջազգային գործունեության տնօրենը, ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրենը, ՇԿՀԱ և «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն» ԲԸ-ի աշխատակիցները:
Հանդիպման նպատակն էր համաժողովի հիմնական թեմայի ՝ «Արդյունավետության շարունակական բարձրացում.դրական փորձ, խնդիրներ և հնարավոր լուծումներ»-ի, ինչպես նաև ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի անդամ-կազմակերպությունների շահագործման փորձի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը, մասնակիցների ծանուցումը մինչև 2030թ ՇԿՀԱ ՄԿ ռազմավարությանը, «Ընթացք դեպի կատարելություն» նախաձեռնության իրականացման ընթացիկ կարգավիճակին:
Համաժողովի հիմնական մասի ընթացքում մասնակիցները զեկույցներ ներկայացրեցին Համաժողովի հիմնական և լրացուցիչ թեմաների վերաբերյալ:
Քննարկված հարցերի վերաբերյալ ընդունվեցին որոշումներ, որոնք արտացոլվեցին համաժողովի արձանագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 11-ին՝ տեխնիկական շրջայցի ընթացքում, համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Հայկական ԱԷԿ-ի հրապարակ և մասնակցեցին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի Կառավարիչների խորհրդի նախագահ -Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ կայացած հանդիպմանը:

Четырнадцатая Конференция Технических Руководителей (Главных инженеров) ЭО/АЭС (Форум CNO) Московского центра ВАО АЭС.
9 - 10 октября 2024 года в городе Ереван (Республика Армения) было проведено четырнадцатая Конференция Технических Руководителей (ТР) / Главных инженеров (ГИ) эксплуатирующих организаций (ЭО) / АЭС (Форум CNO) Московского центра ВАО АЭС.
В заседании приняли участие 30 руководителей и специалистов: технические руководители (главные инженеры) ЭО/АЭС Армении, Болгарии, Индии, Ирана, Китая, России, Председатель Совета управляющих ВАО АЭС-МЦ - Генеральный директор Армянской АЭС, Первый заместитель Генерального директора - директор ВНИИАЭС-НТП, Первый заместитель гендиректора - главный инженер Атомэнергоремонт, Главный инженер Московского филиала Атомтехэнерго- «Центратомтехэнерго», Председатель и заместитель председателя Форума CNO Московского Центра ВАО АЭС, Исполнительный директор ВАО АЭС, Директор по международной деятельности Лондонского офиса ВАО АЭС, Директор ВАО АЭС-МЦ, работники ВАО АЭС и АО «Концерн Росэнергоатом».
Целью проведения совещания был обмен информацией по главной теме Форума «Постоянное улучшение производственной деятельности: положительные практики, проблемные вопросы и возможные решения», обмен информацией об опыте эксплуатации в организациях-членах Московского центра ВАО АЭС, ознакомление участников со стратегией ВАО АЭС до 2030 года, с текущим состоянием по реализации инициативы «Курс на совершенство».
В ходе основной части Конференции участниками были представлены доклады по главной и дополнительным темам Конференции.
По рассмотренным вопросам были приняты решения, отраженные в протоколе Конференции.
В ходе технического визита 11 октября участники Конференции посетили площадку Армянской АЭС и провели совещание под руководством Председателя Совета управляющих Московского центра ВАО АЭС-Генерального директора Армянской АЭС Мартиросяна Эдуарда Ашотовича.