ԹԵԿՆԱԾՈՒՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՌԴ ԲՈՒՀԵՐ ԸՆԴՈՒՆՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Մեկնարկել է թեկնածուների ընտրություն՝ Ռուսաստանի դաշնային բյուջեի միջոցների հաշվին ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար:
Ընտրությունն իրականացվում է նաև «Ռոսատոմ» ՊԿ նպատակային քվոտաներով ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում: 2021-2022 ուսումնական տարվա համար Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացվել է 4 քվոտա՝ միջուկային մասնագիտությունների բակալավրիատի, մասնագետի (специалитет) և մագիստրատուրայի ծրագրերով անվճար ուսում սանալու համար: Ամեն տարի Հայաստանից ավելի քան 200 թեկնածու քվոտաներով ընդունվում է ՌԴ առաջատար համալսարաններ, նրանցից մոտ 60-ն ընտրում է ճարտարագիտա-տեխնիկական մասնագիտություններ:

RECRUITMENT OF CANDIDATES FOR ENTERING RUSSIAN UNIVERSITIES
A recruitment of candidates to enter Russian higher educational institutions using the funds of the federal budget of Russia has started.
The recruitment is also implemented by target quotas of the «Rosatom» State Corporation in the framework of cooperation between Russia and Armenia in the area of staff training for the nuclear power industry. For academic year 2021/22 the Republic of Armenia has been provided with 4 quotas for a free tuition according to Bachelor Degree, Specialist’s Degree and Master’s Degree programs for nuclear specialities. Every year more than 200 candidates from Armenia enter Russian leading universities by quotas, and about 60 of them choose engineering specialities.