ԹԵԿՆԱԾՈՒՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՌԴ ԲՈՒՀԵՐ ԸՆԴՈՒՆՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Մեկնարկել է թեկնածուների ընտրություն՝ Ռուսաստանի դաշնային բյուջեի միջոցների հաշվին ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար:
Ընտրությունն իրականացվում է նաև «Ռոսատոմ» ՊԿ նպատակային քվոտաներով ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում: 2021-2022 ուսումնական տարվա համար Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացվել է 4 քվոտա՝ միջուկային մասնագիտությունների բակալավրիատի, մասնագետի (специалитет) և մագիստրատուրայի ծրագրերով անվճար ուսում սանալու համար: Ամեն տարի Հայաստանից ավելի քան 200 թեկնածու քվոտաներով ընդունվում է ՌԴ առաջատար համալսարաններ, նրանցից մոտ 60-ն ընտրում է ճարտարագիտա-տեխնիկական մասնագիտություններ:

НАБОР КАНДИДАТОВ ДЛЯ ПОСТУПЛЕНИЯ В РОССИЙСКИЕ ВУЗЫ
Стартовал набор кандидатов для поступления в российские высшие учебные заведения за счет средств федерального бюджета России.
Набор осуществляется также и по целевым квотам Госкорпорации «Росатом» в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной энергетики. Для Республики Армения на 2021/22 учебный год выделено 4 квоты на бесплатное обучение по программам бакалавриата, специалитета и магистратуры по атомным специальностям. Ежегодно более 200 кандидатов из Армении поступают по квотам в ведущие российские университеты, из них около 60 выбирают инженерно-технические специальности.