ՏԵՂԵԿԱՏՎՈւԹՅՈՒՆ՝ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Վերջին շրջանում զանգվածային լրատվական միջոցներում և սոցիալական ցանցերում ակտիվ քննարկվում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հնարավոր փակման հարցը, իսկ առանձին ուժերի կողմից կայանի առաջիկա պլանային կանգին տրվում են քաղաքական գնահատականներ: Իրականում, ՀԱԷԿ-ը շարունակում է շահագործվել դրվածքային՝ 407.5 ՄՎտ հզորությամբ` օրական արտադրելով մինչև 10 մլն կՎտ. ժամ էլեկտրաէներգիա:
Ցանկանում եմ պարզաբանել, որ ս/թ մայիսի 15-ից հոկտեմբերի 2-ը կատարվելու է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգումը, որի ընթացքում, «Ռուսատոմ Սերվիս», ընկերության ներկայացուցիչների հետ համատեղ, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում կիրականացվեն ռեակտորի իրանի թրծաթողման, անվտանգության բաղկացուցիչ կարևոր հանգույցների ստուգաչափման, նորոգման կամ նորով փոխարինման աշխատանքներ: Անհրաժեշտ սարքավորումների հիմնական մասն արդեն իսկ ձեռք է բերվել և գտնվում է ՀԱԷԿ-ում, իսկ դրանց մոնտաժումը կմեկնարկի մայիսի 15-ից: Պետք է նշել, որ այդ աշխատանքների գերակշիռ մասն իրականացվելու է ՀՀ Կառավարության կողմից տրամադրված 63,2 մլրդ. դրամի չափով բյուջետային վարկի միջոցներով, որի շնորհիվ կհաջողվի ապահովել ատոմակայանի հուսալի աշխատանքի անընդհատությունը, կայանը հագեցնել նորագույն ժամանակակից սարքավորումներով և է՛լ ավելի բարձրացնել ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունը։
Ատոմակայանի այս տարվա երկարատև՝ 141 օր տևողությամբ կանգը պայմանավորված է աննախադեպ մեծ ծավալի վերանորոգման աշխատանքներով, որոնք իրականացվելու են կայանի գրեթե բոլոր արտադրամասերում՝ ՀԱԷԿ-ի, ինչպես նաև արտերկրից՝ հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնությունից, ատոմային էներգետիկայի ոլորտում աշխատանքների հարուստ փորձ ունեցող շուրջ 1000 մասնագետների ներգրավմամբ: Գործընթացում ուրույն դերակատարում ունեն նաև ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորող կոմիտեի (ՀՀ ՄԱԿԿ) մասնագետները, որոնք վերահսկելու են աշխատանքների ընթացքը: Այս տարի՝ նախատեսված աշխատանքների ավարտից հետո, ատոմակայանը կդիմի ՀՀ ՄԱԿԿ՝ գործող շահագործման լիցենզիայի երկարացման համար:
Անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ ատոմակայանի պլանային կանգն ամեն տարի նախապես համաձայնեցվում է «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ հետ, որը հանրապետության էներգետիկ համակարգի մյուս կայանների միջոցով լրացնում է պահանջվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները՝ ապահովելով մեր երկրի ամբողջ տարածքի հուսալի, անխափան էլեկտրամատակարարումը։
Հավաստիացնում եմ, որ ՀԱԷԿ-ի ամբողջ փորձառու և արհեստավարժ անձնակազմն անձնվիրաբար անընդմեջ աշխատում է ատոմակայանի հուսալի և անվտանգ շահագործումն ապահովելու ուղղությամբ:

ИНФОРМАЦИЯ О РАБОТАХ, ПРЕДУСМОТРЕННЫХ ДЛЯ ВЫПОЛНЕНИЯ НА ААЭС
В последнее время в средствах массовой информации и в социальных сетях активно обсуждается вопрос возможного закрытия Армянской атомной электростанции, а отдельные силы дают политическую оценку предстоящему плановому останову станции. В действительности, ААЭС продолжает работать на установленной мощности 407.5 МВт, ежедневно вырабатывая до 10 млн кВт/час электроэнергии.
Желаю пояснить, что в период с 15 мая по 2 октября 2021г. на Армянской атомной электростанции будет проводиться ежегодный планово-предупредительный ремонт, в течение которого, совместно с представителями компании “Русатом Сервис”, в рамках проекта по продлению срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС будут выполнены работы по отжигу корпуса реактора, проверке, ремонту и замене важных компонентов систем безопасности. Основная часть необходимого оборудования уже приобретена и находится на ААЭС, а монтажные работы будут начаты с 15 мая. Следует отметить, что превалирующая часть этих работ будет выполнена на средства бюджетного кредита в размере 63.2 млрд драмов, предоставленного правительством РА, благодаря чему удастся обеспечить непрерывность надежной работы атомной станции, оснастить ее новейшим современным оборудованием и обеспечить более высокий уровень безопасности.
В этом году длительный останов АЭС, продолжительностью в 141 день, обусловлен беспрецедентно большим объемом ремонтных работ, которые будут осуществляться почти во всех цехах станции с привлечением около 1000 специалистов из ААЭС, а также из-за рубежа, в основном из Российской Федерации, обладающих богатым опытом выполнения работ в области атомной энергетики. В данном процессе особую роль играют специалисты Комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА (КРЯБ РА), которые будут контролировать ход работ. В этом году после завершения предусмотренных работ атомная станция подаст заявление в КРЯБ РА на продление действующей лицензии на эксплуатацию.
Считаю необходимым отметить, что каждый год плановый останов атомной станции предварительно согласовывается с ЗАО “Оператор электроэнергетической системы”, которое с помощью других станций энергосистемы республики восполнит объемы необходимой электроэнергии, обеспечив надежное и бесперебойное электроснабжение всей территории нашей страны.
Со всей ответственностью заявляю, что весь опытный и профессиональный персонал самоотверженно и беспрерывно работает для обеспечения надежной и безопасной эксплуатации атомной станции.