ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Խուան Կառլոս Լենտիխոյի հետ
ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Խուան Կառլոս Լենտիխոյի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել է ԱԷՄԳ-ի կողմից տեխնիկական աջակցության շրջանակներում իրականացվող և նախատեսվող ծրագրերն՝ ուղղված Հայկական ԱԷԿ-ի ֆիզիկական պաշտպանության և անվտանգության բարձրացմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ԱԷՄԳ-ի՝ ՀՀ-ում տարբեր առաքելությունների արդյունքներին։
Կարևորելով դրանց շարունակականության ապահովումը՝ նախարար Պապիկյանն առաջարկել է ավելացնել ԱԷՄԳ-ի կողմից Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված լրացուցիչ աջակցության ծրագրերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրին, ՀԱԷԿ -ի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հարցեր։

Министр ТУИ Сурен Папикян встретился с заместителем генерального директора Международного агентства по атомной энергии Хуаном Карлосом Лентихо
Министр ТУИ Сурен Папикян в ходе встречи с заместителем генерального директора Международного агентства по атомной энергии Хуаном Карлосом Лентихо обсудил программы, направленные на повышение физической защиты и безопасности Армянской АЭС, которые выполняются и предусмотрены в рамках технической помощи МАГАТЭ.
Собеседники коснулись результатов различных миссий МАГАТЭ, проведенных в РА.
Придавая важность обеспечению их последовательности, министр Папикян предложил увеличить программы дополнительной помощи МАГАТЭ, направленные на повышение безопасности Армянской АЭС.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы, касающиеся программы продления проектного срока эксплуатации действующего энергоблока ААЭС, а также вопросы, связанные с повышением безопасности ААЭС.